Jiří Vyvadil: Už je vám jasné, proč se Putin a saúdský korunní princ na zasedání G20 tak řehtali?

07.12.2018 12:21

Bylo to nejvíce pouštěné video ze zasedání G20, na kterém Vladimír Putin kvůli Kerčské zápletce a Mohammed bin Salmán (MBS) (za zavraždění sloupkaře deníku The Washington Post a kritika saudskoarabského režimu Džamála Chášukdžího) se před kamerami řehtali na plná ústa, poplácávali se a podávali si ruku, jako by na někoho vyzráli.

Jiří Vyvadil: Už je vám  jasné, proč se Putin a saúdský korunní princ na zasedání G20 tak řehtali?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

Za nimi se svou trvale zarputilou tváří bylo vidět postavu Donalda Trumpa, jak komusi cosi vykládá. Jak známo, Putin i MBS měli být na schůzce zahrnuti všeobecným odporem. Trump to tedy dal najevo tím, že se s nimi oficiálně nesetkal (to, že to bylo bokem, neřešme.)

Dnešní svět ovšem není ten, že co si vše usmyslí Trump a už vůbec ne kdokoliv ze Západní Evropy, platí. Pomsta byla sladká a ne nepodstatná.

Jak známo, Trump tvrdě tlačil MBS k tomu, aby v rámci kartelu OPEC prosadil co nejlevnější ropu, protože USA mají značné přebytky díky rozvíjející těžbě ropy z břidlic. Jak také známo, MBS je faktickým vůdcem OPEC.

Jak ovšem také známo či neznámo, takže budiž známo, že hlavou tzv. OPEC+, tedy zemí produkujících ropu, ale nepatřících do kartelu OPEC, je Rusko čili Vladimír Putin… Jinými slovy Putin a MBS určují ceny ropy.

A tak zatímco Donald Trump ultimativně trval na svých požadavcích nesnižovat produkci ropy, Putin s MBS se možná právě před jeho očima dohodli, že má smůlu, a produkce se opět sníží o jeden milion barelů ročně.

A když k tomu připočteme, že druhý den účasti na G20, tj. 1. 10. 2018., na jinak v podstatě bezvýznamné G20 navrhl Vladimír Putin institucionalizaci pravidelných konzultací Ruska – Indie – Číny, tedy tří velmocí euroasijského kontinentu, vidíme, jakým směrem se svět odvíjí dál.

Jak se říká, kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp.

PS.: A jinak vím, že MBS je vrah, ale to byl G. W. Bush se svou nezákonnou a nelegitimní válkou v Iráku, která přinesla milióny mrtvých, vznik Islámského stát v Iráku, také. Clinton se svým humanitárním bombardováním Srbska, při kterém byly zavražděny tisíce dětí a dospělých, Obama, Sarkozy a Clintonová za zničení Libye jakbysmet. Přesto dialog také s nimi bylo třeba vést.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Lže Mitrofanov? A proč?

18:41 Jiří Paroubek: Lže Mitrofanov? A proč?

Alexandr Mitrofanov, komentátor Novinek.cz, byl mnohokrát v minulosti ověnčen (možná více než jednou…