Jiří Weigl: Draghiho zpráva a celkové směřování dnešního Západu

18.09.2024 10:22 | Glosa

Hitem současných politicko-ekonomických eurodebat je zpráva bývalého italského úřednického premiéra a guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho, kterou na objednávku Evropské komise zpracoval na téma vývoje konkurenceschopnosti EU a jejích perspektiv. Je to zpráva velmi kritická a zabývá se i návrhem východisek z nynější velmi neuspokojivé situace.

Jiří Weigl: Draghiho zpráva a celkové směřování dnešního Západu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Weigl

Celkově lze říci, že s Draghim lze souhlasit v kritickém pohledu na současný vývoj v EU, který v rozporu s do omrzení nám vtloukanou optimistickou oficiální propagandou vede k nezadržitelnému zaostávání, chudnutí a ztráty pozic ve světovém hospodářství i politického vlivu. EU se katastrofálně propadá za USA i Čínou v tempu růstu ekonomiky, objemu investic, vývoji produktivity práce, inovacích, demografickém vývoji atd. Ve stále větší míře není schopna naplňovat své cíle, a tak začíná ztrácet smysl své existence, říká Draghi.

Příčiny vidí v nedostatečné integraci, přílišné a decentralizované regulaci a nedostatečném objemu investic v klíčových oblastech. K hledání cesty z pasti však přistupuje stereotypně pod zprofanovaným heslem „Více Evropy“. Radí ještě více zcentralizovat ekonomické rozhodování, regulovat vše jednotně z bruselské úrovně, sjednotit daně a společně se masivně zadlužit. Z centra pak vybrat perspektivní obory a masivními dotacemi je dostat na světovou špičku na úkor rozvoje a financování tzv. neperspektivních oborů. Všechno špatně.

S Draghiho zprávou lze souhlasit jenom v předpovědi o tragickém směřování EU k nezadržitelnému úpadku. Ve všem ostatním prokázal, že evropské euroelity nejsou schopny vyjít z labyrintu etatistického socialismu, kterému propadly, a že je pro ně levičácký zelený progresivismus nepřekročitelnou hranicí, za níž se neodvažují ani podívat. Starší generace pamětníků u nás si musí nad těmito elaboráty připadat jako probuzená ve svém raném mládí, kdy komunističtí kvazireformátoři zneklidnění evidentním hlubokým zaostáváním centrálně plánovaného systému rovněž meditovali o oživovacích kůrách, ovšem přísně v duchu mírného pokroku v nepřekročitelných mezích marxistické ortodoxie.

Stejně jako dnes Draghi i oni viděli spásu v podpoře technologického rozvoje, který tehdy nazývali vědecko-technickou revolucí. Ale příčina tehdejšího zaostávání nebyla v nepochopení významu technologických inovací. Příčinou bylo centrální plánování a vůbec samotná podstata tehdejšího „reálného socialismu“. Dnes je to stejné. Příčinou fatálního zaostávání EU je etatistický model přestavby společnosti, v zásadě socialistický, centralistický a dirigistický, který současná EU prosazuje a uskutečňuje. Tak jako brežněvovští reformátoři v mezích zákona, tak také Draghi nijak nezpochybňuje základní stavební kameny EU dneška – bezuhlíkovou budoucnost a dotační dirigismus. Naopak, chce jich ještě více. Hlavně ne návrat ke svobodnému trhu, hlavně ne tržní alokaci zdrojů. Byrokrati jako on, ne trh, budou vybírat vítěze a poražené, oni budou určovat, které odvětví je perspektivní, a které nikoliv. Jen se to má nějak nevysvětlitelně dělat lépe než dnes. Hlavně je potřeba se ještě více zadlužit než dnes, pokud možno celounijně. To vadí Němcům a Nizozemcům, protože vědí, že by museli platit za ostatní unijní bankrotáře. Ale to je jenom jedna část problému.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.