Josef Ježek: Otec vlasti

16.05.2016 22:04

Tenhle titul pochází z latinského Pater patriae, což byl titul římských císařů. První ho snad obdržel senátor Marcus Tulius Cicero, po něm i Gaius Julius Caesar. V české historiografii se uvádí, že takto byl i označen kníže Soběslav. V dobách obrození byl takhle někdy jmenován i autor monumentálního historického díla Dějiny národu českého v Čechách i v Moravě, František Palacký. Leč nesmazatelně je v našem podvědomí s tímto titulem spojena postava českého krále a císaře Svaté říše římské Karla IV. Takto jej snad „otituloval“ ve své pohřební řeči jeho přítel, profesor pařížské Sorbony, Vojtěch Raňkův z Ježova. Tak jej nazýval i Karlův blízký spolupracovník, pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi, první český kardinál.

Josef Ježek: Otec vlasti
Foto: prague.eu
Popisek: Socha Karla IV. na pražském Křižovnickém náměstí

Zatím poslední český kardinál v řadě, pražský arcibiskup Dominik Duka, sloužil minulou sobotu ve svatovítské katedrále mši, na připomenutí skutečnosti, že právě tento den, 14. května, se před sedmisty léty v Praze tento muž narodil, jako syn Elišky Přemyslovny a krále Jana Lucemburského. Dostal jméno Václav. To Karel si přivezl z Francie, kde byl na královském dvoře na vychování, jako biřmovací jméno po svém kmotru, Karlu IV. Sličném, králi Francie.

Ta sobota v katedrále byla zcela výjimečná. Nejen množstvím lidí, kteří prostor katedrály zaplnili do posledního místa, ale také nekonečnou řadou celebrit, kteří se mše zúčastnili. Z těch světských to byli zástupci třech evropských panovnických domů, lucemburský velkovévoda Jindřich I. a monacký kníže Albert II. Lichtenštejnsko zastupoval dědičný princ Alois, (když jeho otec kníže Hans Adam II., zatím v Norimberku přebíral Evropskou cenu Karla IV., udělovanou sudetoněmeckým landsmanšaftem). Českou stranu reprezentoval prezident, premiér a ministři. Chyběl ministr kultury Daniel Herman, který se v Norimberku omlouval.

Na straně církevních hodnostářů byli tři kardinálové (Duka – jako hlavní celebrant, Vlk a Joachim Meisner z Kolína nad Rýnem), papežský nuncius Giuseppe Leanza, který na závěr přečetl požehnání papeže Františka a potom dlouhá řada biskupů a hodnostářů domácí i zahraniční provenience. Akademickou obec vysokých škol zastupovali představitelé našich i zahraničních univerzit, neboť Karel IV. byl nejen stavitelem Karlova mostu, Karlštejna a Nového Města Pražského, ale také zakladatelem Karlovy univerzity, českého centra vzdělanosti v srdci tehdejší Evropy.

Ty mimořádné chvíle podtrhla také Glagolská mše Leoše Janáčka v podání Filharmonie Hradec Králové a spojených sborů Zürcher Konzertchor a Glariseggerchor a sólistů v čele s Gabrielou Beňačkovou. Mimořádného lesku dodala celému obřadu skutečnost, že do katedrály byla přinesena Hradní stráží Svatováclavská koruna a meč, jako symboly české státnosti. Ta koruna, kterou právě Karel IV. nechal zhotovit a zasvětil ji českému patronu.

Karel IV. se zasloužil o svoji a naši společnou vlast

Císař a král Karel IV. je v našich dějinách osobností zcela mimořádného rozměru. Nikdy před ním ani potom neměly země Koruny české tak výsadní postavení v Evropě, nikdy před tím ani potom neměla postava českého panovníka tak mimořádný, celoevropský vliv. To ostatně vyjádřil i prezident Zeman, když parafrázoval tzv. Lex Masaryk slovy „Karel IV. se zasloužil o svoji a naši společnou vlast“.

Kardinál Duka ve své homilii hovořil o příkladném vztahu státu a církve v období Karlovy vlády, kdy církev a panovník spolu nesoutěžili, ale spolupracovaly na spravedlivém uspořádání společnosti, Že tento model může být příkladem pro současnost vyjádřil větou: „I dnes mluvíme o kooperačním modelu soužití církve a státu“. V přímluvách, které byly čteny během mše, zazněla podle mne jedna zcela zásadní myšlenka a prosba: „Prosíme za národy Evropy, kterým císař a král Karel vládl: Dej, aby vzájemně spolupracovaly, nezapomněly na základy své kultury a neopouštěly křesťanské hodnoty“. Myšlenka, která v současné Evropě je tolik potřebná a přitom tak upozaďovaná. I to by měl být jeden z odkazů velkého českého panovníka dnešku.

Ty dvě hodiny, které jsme společně strávili v katedrále, při vzpomínkách na českého krále a císaře Svaté říše římské, byly naplněny zvláštní, zcela mimořádnou atmosférou. A při závěrečných zvucích naší hymny jsme všichni cítily mrazení a mnozí i dojetí.

„…země česká, domov můj“! Taková byla jistě i představa Karla IV. – Otce vlasti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: „Starost o globální zdraví“ naštěstí zamítnuta. Ovšem bez nás, jako obvykle!

15:49 Ivo Strejček: „Starost o globální zdraví“ naštěstí zamítnuta. Ovšem bez nás, jako obvykle!

Denní glosa Ivo Strejčka