Josef Nerušil: Další propadák proti restitucím

25.09.2013 7:28 | Zprávy

Reakce na článek člena KSČM Ivana Cinky.

Josef Nerušil: Další propadák proti restitucím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do kostela, ilustrační foto.

„Zákon o církevních "restitucích" byl přijat přes odpor drtivé většiny občanů ČR“, ujišťuje nás komunista Ivan Cinka (ZDE) a burcuje občany k nové petiční akci, která by měla konečně zvrátit proces odluky církví od státu a s tím spojeného majetkové vyrovnání.

Komunistovi zřejmě nemá cenu vysvětlovat, že lidé dobré vůle nebudovali po staletí tyto hodnoty, aby si je nakonec přisvojil stát. Také nemá cenu někomu vymlouvat názor, že je možné vyvolat plebiscit o něčím majetku. Za Třetí říše a Stalinova impéria to totiž možné bylo. V komentáři tedy budu reagovat jen na nepravdy, které pan Cinka ve svém prohlášení uvádí.

V prvé řadě se pan Cinka mylně domnívá, že o majetku bude rozhodovat Vatikán. Nebude. Ani po restitucích nebude Vatikán v ČR vlastnit více, než budovu nunciatury ve Voršilské ulici v Praze. Majetek bude navrácen jednotlivým farnostem, řeholním řádům a kongregacím a ty jej také budou vlastnit a spravovat. Jsem toho názoru, že obyvatelé obcí a měst, sdružení ve farním společenství budou sami nejlépe vědět, jak majetek nejlépe spravovat ku prospěchu své obce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…