Karel Hvížďala: Budou volby skutečně na podzim

19. 8. 2013 22:44

Jestli budou parlamentní volby skutečně na podzim, tedy jak dopadne úterní hlasování o předčasných volbách, do této chvíle nikdo neví. Všichni sice chystají kampaně a připravují kandidátky, ale zároveň se o možných volbách vyjadřují velmi opatrně.

Karel Hvížďala: Budou volby skutečně na podzim
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování v poslanecké sněmovně
reklama

Vědí, že k rozpuštění sněmovny je třeba nejméně 120 hlasů, teoreticky jich mají údajně 133, ale i s jedenácti poslanci z Věcí veřejných, kteří se už do sněmovny nikdy nevrátí. Bez nich je to jen 122, a když z různých důvodů tři nějací další poslanci budou proti, sněmovna se nerozpustí. Další varianta je, že volby budou jen odloženy na pozdější termín.

Podle Miroslavy Němcové, jak prohlásila v sobotním Právu, je ona a s ní většina poslanců ODS proti předčasným volbám. Zdůvodňuje to sice schvalováním zákonů, ale i jinak má její postoj logiku. Nejspíš doufá, že pokud Miloš Zeman a jeho příznivci budou dál rozkládat sociální dmokracii a oslabovat parlament, zvláště vzdělanější voliči z měst by se mohli zaleknout a tradičně přes všechny skandály raději hodí hlas ODS.

Sociální demokracie je sice zatím navenek jednotná a tvrdí, že všichni její poslanci budou hlasovat pro předčasné volby, teď mají asi ještě největší šance získat nejvíc voličů, ale ti poslanci, kteří se příště nedostanou do parlamentu, mohou hlasovat jinak.

TOP 09 je za současné situace stejně jako komunisté jasně pro předčasné volby. I termín voleb navržený prezidentem komunistům s pevným voličským jádrem vyhovuje, protože prodloužený víkend a podzimní školní prázdniny, kdy lidé z měst volící pravici odjíždějí, jim dává větší šanci na lepší výsledky. Ostatním stranám by naopak odložení pomohlo, protože by měly více času na přípravu kampaně i shánění peněz. A poslanci z Věcí věřejných a Lidem, kteří se už do sněmovny jistě nevrátí, by ještě chvíli pobírali vysoké platy, zatím je ale Vít Bárta pro předčasné volby.

A i prezident by proti této variantě nakonec taky nemusel být, soustředil by ve svých rukou větší moc a jeho Strana práv občanů by měla šanci získat víc voličů. Zatím má asi jen pět procent, a oddálení by mohlo oslabit dál sociální demokracii a on, ač sliboval, že chce být prezidentem všech, svou stranu Zemanovců nepokrytě podporuje. Dokonce chce kvůli ní před volbami kromě Prahy objet všechny kraje. Pokud by volby byly v říjnu, stihl by navštívit jen šest z nich.

A samozřejmě nejvíc by odklad voleb uvítali lobbisté napojení na vládu bez důvěry a hradní posádku, protože by bez větší kontroly mohli rychle uzavírat různé obchody. A ti z nich, kteří jsou napojeni na volební kampaně, by podle Danielka Köppla v případě předčasných voleb přišli minimálně o 250 milionů korun na tržbách, ale spíše skoro o půl miliardy, a to nejsou jistě malé peníze. A něco málo z té sumy použít na přemluvení nějakého poslance není pro ně asi velký problém, jak jsme konec konců zažili nedávno při hlasování o důvěře vlády. 

A konečně, jak připomněl v Právu předseda ÚS Pavel Rychetský, pokud si v úterý rozpustí sněmovnu a prezident to neprodleně stvrdí, což musí, v ten okamžik jim zaniká mandát, ztrácí nárok na plat, náhrady, zdravotní, sociální pojištění a imunitu. Místo ročního platu, na který mají nárok po řádných volbách, dostanou jen tzv. odchodné, a to až v prosinci. Tato skutečnost může sehrát u některých poslanců také důležitou roli. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rozhlas.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Rakousko slaví státní svátek virtuálně

21:39 Richard Seemann: Rakousko slaví státní svátek virtuálně

Státní svátek Rakouska, který připadá na 26. říjen uvítal v jeho předvečer spolkový kancléř Sebastia…