Karel Hvížďala: Němečtí piráti na vzestupu

25.02.2012 12:37

Minimálně od posledních zemských voleb v Berlíně v roce 2011, kde Piráti dostali bezmála devět procent a stali se tam čtvrtou největší stranou po sociálních demokratech SPD, křesťanských demokratech CDU a Levici (liberálové FDP tam propadli úplně), se s nimi v německé politice musí počítat.

Karel Hvížďala: Němečtí piráti na vzestupu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Už tehdy se vedly v Německu debaty o tom, že tradiční politické strany zcela podcenily skutečnost, že v Berlíně, jako zřejmě i v jiných velkých městech, se hlavně kolem různých sociálních sítí tvoří nová politická uskupení a že v konkurenci s nimi bude třeba zaběhlé strategie starých partají inovovat. Psalo se, že klasické strany si budou muset vzpomenout na McLuhanovo heslo z šedesátých let, že už samotné médium je zpráva. Jinými slovy, že tak, jak proměnila politiku v šedesátých letech televize, dnes začíná podobně proměňovat politickou krajinu internet. Konec konců právě hlavně kvůli internetu vyhrál poslední prezidentské volby v Americe Barack Obama.

Tyto úvahy se v těchto dnech potvrdily v nejnovějším průzkumu preferencí. Podle společnosti Emnit, která dělala průzkum pro Bild am Sonntag, dosáhli Piráti v celém Německu devíti procentních bodů, tedy polepšili si oproti poslednímu výzkumu skokově o dva procentní body. SPD má 27, CDU 35, Zelení 14 a Levice 7 procentních bodů a jsou čtvrtou nejsilnější stranou.

Za zmínku stojí, že přes tento prokazatelný úspěch jsou někteří členové strany nespokojení se stranickou strukturou a komunikací s členskou základnou, což vedlo k tomu, že bývalí čelní funkcionáři této mladé strany založili křídlo s názvem Gruppe 42, protože jich je právě 42. V jejich prohlášení stojí, že chtějí přijít s něčím novým, co by mělo přinést do strany právě to, co ji nejvíc oslabuje a ohrožuje, řekl šéf této skupiny Jenas Seipenbusch o víkendu portálu Welt Online. Odvolal se přitom na rostoucí tematické spektrum členské základny, jehož část obhajuje například bezpodmínečné legalizování drog.

V předloženém prohlášení stojí, že Skupina 42 je přesvědčena o tom, že profil strany Pirátů musí být zachován a musí bazírovat na tom, že jde o internetovou a občanskou stranu, ale na druhé straně se musí jasněji vyjadřovat k různým aktuálním tématům, což zatím vedení strany nemůže. Je tomu tak proto, že v současné době spolkové stranické představenstvo Pirátů se může jménem strany k něčemu vyjádřit jen tehdy, když se členové strany shodnou na nějakém postoji k aktuálně vyslovenému problému. To je pak důvod, proč šéf strany Sebastian Nerz na konkrétní otázky novinářů nemůže zřetelně odpovídat a působí nepřesvědčivě. A když se o to někdy alespoň částečně pokusí, je hned pod palbou kritiky některé části stranické základny, jak se to již několikrát stalo.

A právě toto mlčení k zásadním politickým otázkám v aktuálním čase chce nové uskupení odstranit, řekl Seipenbusch portálu Welt Online. V budoucnu by se měli Piráti, stejně jako ostatní strany, vyjadřovat k ožehavým problémům rychleji. Problém však je v tom, že Skupina 42, která vznikla ze strany, která měla ve štítu otevřenost a transparentnost, se najednou ke svým členům obrátila zády. O vytvoření nového křídla i jejich kritice se totiž Piráti dozvěděli až z médií. Předseda Skupiny 42 nazval toto křídlo transparentní sociální sítí a sdělil veřejnosti, že skupina byla vytvořena mimo stranu. Je-li tomu skutečně tak, pak takovýto krok mladé straně jistě moc neprospěje a spíše ji oslabuje a její konkurenti si nemohli nic lepšího přát. Jejich momentální úspěch je možné ale zdůvodnit nejspíš hlavně všeobecným odporem proti schvalování protipirátských opatření s názvem ACTA. Pokud se Piráti nerozštěpí, bude nutné s nimi počítat nejen ve všech zemských volbách, ale i v příštích celostátních volbách v roce 2013, v nichž by mohli na politické německé krajině nahradit liberály FDP.

Publikováno se svolením autora.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Hvížďala

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…