Karel Hvížďala: Ondráček versus Grass

25.09.2014 11:30

Před pár dny po třech měsících od výroku Miroslava Kalouska z TOP 09 na adresu Zdeňka Ondráčka z KSČM, že je komunistická mlátička a fízl, nařídil mandátový a imunitní výbor Kalouskovi, aby se omluvil.

Karel Hvížďala: Ondráček versus Grass
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Kalousek to odmítl. Od toho máme parlament, aby se tam dalo hovořit tvrději než jinde. Jenže o to v tomto případě nejde: Výbor selhal v tom, že svým výrokem falšoval před veřejností dějiny a z jednoho plnoletého příslušníka Sboru národní bezpečnosti (tehdy mu už bylo devatenáct let), který se před listopadem 1989 zúčastnil brutálního zásahu proti demonstrantům, kteří se bouřili proti nedemokratické vládě jedné strany a jejího aparátu, činí nevinného člověka.

Připomeňme si, co se tenkrát na Václavském náměstí v Praze stalo. Velmi barvitě to líčí Michal Žantovský v knize o Václavu Havlovi, kde čteme: "Tenkrát policie nikoho nešetřila. Když štíty a obušky nic nezmohly, vyjela z postranních ulic na náměstí vodní děla. Policisté demonstranty nejen rozháněli, ale pronásledovali je, když se pokoušeli uniknout, a nemilosrdně je bili. Desítky mladých lidí zadrželi, nahnali do policejních antonů a odvezli na policejní stanici ve Školské, kde je opět bili, ponižovali a vyhrožovali jim. Některé vyvezli v policejních antonech z města a nechali zmrzlé ve tmě bloudit po venkovských silnicích. "Sám Ondráček v televizi svoji účast nepopřel.

Podle oficiálních údajů minulý režim poslal za čtyřicet let totalitních vlád do vězení z politických důvodů 208 tisíc lidí, z nichž asi 4500 tam zemřelo. Popravil 254 lidí pro politické názory a 374 zastřelil či jinak zabil kvůli tomu, že chtěli opustit uzurpovanou republiku. Oficiálně emigrovalo za tuto dobu 179 tisíc lidí.

Ondráček, který tento režim hájil v pouličních potyčkách, žádá omluvu proto, že se cítí fatálně uražen. Označení fízl se podle něj totiž používá pro udavače, pracovníky nebo spolupracovníky Státní bezpečnosti, zatímco on před rokem 1989 sloužil jen u Veřejné bezpečnosti.

I tento etymologický výklad je však scestný: toto slovo pochází z hornoněmeckého visel, tedy jde o vulgární označení mužského pohlavního údu. Význam se samozřejmě časem posunul, ale na pana Ondráčka sedí a bylo by jedno, u které z represivních složek by sloužil, jestli u StB, SNB nebo Lidových milicí. Všichni příslušníci těchto složek se podíleli na potlačování demokratických svobod a k tomu byli vyškoleni a vycvičeni. Omluvit by se měl tedy on všem, kteří tehdy za svobodu demonstrovali, že byl tak hloupý a podobných akcí se zúčastnil a nenašel v sobě dost odvahy to odmítnout. Všimněme si toho rozdílu: Günter Grass se za podobné selhání v mládí stydí i po sedmdesáti letech, a proto se z něj musel vypsat ve svém posledním románu, aby s takovou hanbou nemusel zemřít.

Psáno pro Český rozhlas Plus

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …