Karel Hvížďala: Permanentní krizi ve vedení Policie ČR způsobili ministři

13.01.2014 17:37

Krize ve vedení České policie je de facto permanentní, trvá od doby, kdy byl v červenci 2010 jmenován ministrem vnitra Radek John z Věcí veřejných. Z toho lze oprávněně usuzovat na to, že jde o systémovou chybu. Problémy se jmenováním nové vlády to jen upozadily.

Karel Hvížďala: Permanentní krizi ve vedení Policie ČR způsobili ministři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Radek John se hned po své nástupu snažil vyměnit tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů a na jeho místo byl jmenován Petr Lessy s odvoláním na důslednější boj s korupcí. Lessyho obraz však poškodila záhy situace ve Věcech veřejných, když se ukázalo, že tato stranická rétorika má pouze vytvářet mlhu nad jejich korupčním jednáním, kvůli kterému byla tato strana založena Vítem Bártou. Navíc lidská chemie mezi dalším ministrem Janem Kubicem a panem Lessym zásadně nefungovala. Protože jednání pana Lessyho podle ministra ve vztahu k jiným policistům vykázalo znaky trestného činu, byl pan Lessy odvolán. A to přesto, že podle řady odborníků měl být jen postaven mimo služby a jmenován byl neprodleně na jeho místo Martin Červíček.  

A v okamžiku, kdy nastoupil v červenci 2013 s úřednickou vládou další ministr vnitra Martin Pecina, došlo záhy ke konfliktu, který po svém odvolání z funkce 8. ledna 2014 na tiskové konferenci formuloval exprezident Červíček jasně, když řekl: "Jde o to, jestli má policejní ředitel řídit polici autonomně, nebo se má řídit ministerskými názory." Tím jen formálně potvrdil to, co již veřejnost od něj před tím slyšela, že ministr na něm žádal změny ve vedení policejních útvarů, které vyšetřují organizovaný zločin a korupci.  

Pan ministr Pecina si ale hned po veřejné stížnosti sestavil svoji vyšetřovací komisi, která zjistila formální pochybení při jmenování policejního prezidenta Červíčka, který před svým jmenováním prý nebyl odvolán z funkce náměstka. To lze evidentně označit za zjevný nesmysl: Když je někdo povýšen, zaniká automaticky jeho nižší funkce. Proto jde o formalitu, která postrádá smysl. To jsou všechno důvody, které nás opravňují k tomu, abychom spekulovali o tom, co se ve skutečnosti stalo: Ministr Pecina zřejmě dal prezidentu Červíčkovi ultimátum, a když jeho požadavkům nevyhověl, našel si formální důvody, aby ho odvolal. Protože se tak stalo nejspíš mezi čtyřma očima, víc pan Červíček sdělit nemohl. Aby se takovéto účelové čachry nemohly dít, proto má policejní prezident pětileté funkční období. Pokud je ale přesto připouštíme, nebude mít policie nikdy klid na práci a politika i její představitelé budou nedůvěryhodní. Z toho, co se dostalo na veřejnost, se zdá, že ve všech případech selhali ministři. Naopak policejní prezidenti se zachovali řádně.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…