Doslova řekl, že se nebojí německé agrese, ale německé nečinnosti. Cituji: "Žádáme Berlín, aby si uvědomil, že mu současné aranžmá nejvíce prospívá a má největší závazek ho učinit udržitelným. Německo dobře ví, že není nevinnou obětí nezodpovědnosti jiných. Samo nedodrželo pakt stability a jeho banky bezohledně nakupovaly riskantní dluhopisy…"
A skoro ve stejné době se začalo v Bruselu uvažovat o tom, že novým šéfem Evropské komise po José Manuelu Barrosovi, který bude pomalu ve funkci deset let, by mohl být současný polský premiér pětapadesátiletý Donald Tusk. Tyto domněnky potvrdila i německá kancléřka Merkelová, když v laudatiu na Tuska při předávání ceny Walthera Rathenaua o něm hovořila jako o "milém Donaldovi," protože, cituji" jeho vášeň pro Evropu je nejen dobře zdůvodněná, ale i přesvědčivá."
Komentátoři se proto domnívají, že za těmito slovy se vlastně skrývala nabídka Angely Merkelové, aby se její polský kolega jakožto člen Evropské lidové strany, kam patří i CDU paní kancléřky stejně jako liberálně-konzervativní občanská Tuskova platforma, stal kandidátem na příštího předsedu Evropské komise. Pan Barroso totiž už nemůže být potřetí zvolen. V této souvislosti se hovoří o tom, že by se Barroso chtěl stát prezidentem doma, v Portugalsku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Hvížďala