Karel Hvížďala: Proč český stát straní pachatelům?

27.03.2012 10:29 | Zprávy

To je otázka, na kterou se pokusím hledat odpověď. A že nepřeháním, ukazují události z posledních dní. Dne 23. března 2012 opilý pan Roman Janoušek srazil autem ženu na ulici, ublížil jí na zdraví, neposkytl jí první pomoc a z místa činu ujel. Policie ho vyslýchala opilého a pustila ho ihned na svobodu.

Karel Hvížďala: Proč český stát straní pachatelům?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Takové jednání je možné považovat za nestandardní, protože se po spáchání trestného činu pokusil utéct a protože se může, díky svým známostem s náměstkem Vrchního státního zastupitelství Liborem Grygárkem a náměstkem policejního prezidenta Vladislavem Husákem, pokusit ovlivňovat vyšetřování. V takových případech bývá zvykem, zvláště u tak vysokého trestu, který mu hrozí: podle kvalifikace může být odsouzen až k pěti, či dokonce i osmi letům nepodmíněného vězení, že pachatel je minimálně zadržen nebo umístěn na záchytku, a po vystřízlivění a po výslechu je mu sděleno obvinění, říkají někteří odborníci.

Za podobně nestandardní jednání je možné považovat mnohaleté jednání českých úřadů s panem Petrem Smetkou, který připravil 1095 lidí o úspory v hodnotě 980 milionů a zatím poškozeným z konkursu na společnost H-Systém vrátil necelých 7% vložených peněz. Majetek, který zajistil státní zástupce: mimo jiné hotelový komplex na kanárských ostrovech a rekreační areál v Rabyni u Slapské přehrady, což jsou nemovitosti v hodnotě asi 200 milionů korun, se mu ale podařilo převést na jiné společnosti, takže se k nim poškození dosud nedostali. Přesto, že okradl takové množství lidí, svůj majetek vyvedl na jiné firmy atd. atd. a přestože ožebračil více než tisíc lidí, kterým doposud nezaplatil ani korunu z toho, oč je připravil, požádal letos po polovině výkonu trestu o propuštění z vězení a obhájce se odvolával na to, že se ve vězení slušně choval, a taky na to, že mu jen nevyšel podnikatelský záměr. Obvodní soud jeho žádosti vyhověl a až po protestech poškozených toto rozhodnutí odvolací soud zatím zrušil. Ale už teď je zřejmé, že on, až ho propustí z vězení, bude pohodlně žít z nakradených milionů, zatímco 1095 lidí nikdy od něj s velkou pravděpodobností žádné peníze neuvidí, a naopak bude muset splácet hypotéky třeba až do smrti.

Z vlastní zkušenosti však mohu potvrdit, že jeho obhajoba je lživá, protože jsem sám málem panu Smetkovi naletěl. Naštěstí smlouvu, kterou s jeho firmou uzavírali klienti, jsem poslal před podpisem právníkovi ke konzultaci a ten mi obratem doporučil, abych v žádném případě takovou smlouvu nepodepsal, protože hrozí podvod a dodal: ty dva tisíce manipulačního poplatku za vystavení smlouvy jim nechte a buďte rád, že jste nepřišel o miliony. Když po čase H-systém urgoval smlouvu, sdělil jsem muži, který mi telefonoval, názor svého právníka a ten se jen cynicky rozesmál.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…