Karel Hvížďala: Volba prezidenta nebude dramatická, ale vítěz je nejistý

05.11.2012 19:41

Tak lze shrnout analýzu současného stavu příprav na první přímou volbu prezidenta v pondělí 5. listopadu 2012, tedy jeden den před termínem, kdy je na ministerstvu vnitra uzávěrka přijímání kandidátských listin v 16:00 hodin.

Karel Hvížďala: Volba prezidenta nebude dramatická, ale vítěz je nejistý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Je to přesně 66 dnů před zahájením prvního kola hlasování ve dnech 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo proběhne o dva týdny později 25. a 26. ledna 2013. Nový prezident pak usedne do úřadu 8. března.

Ač se kolem zvláště sbírání podpisů a prováděcího zákona objevily sousty pochybností, zdá se, že konečný výsledek tím nejspíš nebude moci být nijak zásadně zpochybněn a úřad bude obsazen v řádném termínu. Pokusím se to zdůvodnit. 

V tento moment to tedy vypadá tak, že do prvního kola postupují zcela jistě Jan Fischer a Miloš Zeman a dále pak Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka, Karel Schwarzenberg, Vladimír Dlouhý, Jana Bobošíková, Zuzana Roithová, Vladimír Franz a Tomio Okamura. Šanci by podle sdělení jejího sekretariátu mohla mít i Táňa Fischerová. 

Naopak podnikatel Pavel Kořán, Ladislav Jakl, Karel Randák 50.000 podpisů do daného termínu sehnat nejspíš nedokáží. Tomáš Vandas a dámy Klára Samková a Rut Kolínská již dle médií kandidaturu vzdaly. O dalších možných kandidátech, jako jsou pánové Emil Adamec, Petr Cibulka, Karel Muzikář či paní Jana Lysoňková, toho moc nevíme, ale nejspíš se rovněž na kandidátskou listinu nedostanou. Dlouhý seznam z části zcela neznámých jmen, které se v průzkumech nedostaly ani přes hranici jednoho procenta, signalizuje infantilnost našeho státu, protože za řadou uchazečů o příští prezidentský úřad není žádný velký výkon, který by je opravňoval ke kandidatuře a vzbuzoval potřebný obecný respekt u občanů doma i v zahraničí. 

Po uzavření kandidátky bude mít ministerstvo vnitra šest dní na to, aby do 12. listopadu pomocí informačního systému evidence obyvatel a základního registru překontrolovala u každého z kandidátů vzorky 8500 občanů podepsaných na každé petici. To se netýká kandidatur Přemysla Sobotky, Jiřího Dienstbiera a Karla Schwarzenberga, kteří mají podporu od poslanců a senátorů. 

Zjistí-li na ministerstvu nepravosti či neúplné údaje u méně než tří procent podepsaných, to jest 255 lidí, nezapočítá je vnitro do celkového počtu občanů podepsaných na petici. Zjistí-li nesprávné údaje u více než tří procent lidí, provede další kontrolu a případné chybné údaje odečte. Kontroluje se jméno, narození a trvalé bydliště. 

Organizace Transparency International a sdružení Naši Politici budou v rámci projektu Transparentní volby prověřovat průběžně financování a průhlednost kampaní. 

Tyto kontroly však nemohou ohrozit špičkové kandidáty, protože jejich účty jsou transparentní a nasbírali více než dvojnásobný počet podpisů: Zeman přes 105 tisíc a Fischer přes 101 tisíc. Podle všech posledních říjnových průzkumů zůstávají právě tito dva kandidáti v čele pomyslného peletonu, a to se od léta, kdy byly zveřejněny první průzkumy, nijak nemění. Proměnlivý je jen jejich odstup. Po té co ohlásil Jan Švejnar, že se volby nezúčastní, vzrostly preference Jan Fischerovi: ppm factum ohlásilo 15. října, že překonal hranici 30 procent, Miloš Zeman na něj ztrácí 8 procentních bodů. Podle agentury Median je tento odstup ještě větší. Preference ostatních kandidátů skoro podle všech průzkumů se pohybují pod deseti procentními body a s největší pravděpodobností se do druhého kola nedostanou, i když zřejmě někteří mohou nasbírat víc bodů, než odhadují průzkumy. Proto se lze domnívat, že i závěrečná fáze kampaně pořadí prvních dvou kandidátů nejspíš nezmění. 

Janu Fischerovi se bude zřejmě předhazovat jeho členství v komunistické straně, Miloši Zemanovi jeho podpora ruskou společností Lukoil, opoziční smlouva, podpora klientelismu a pokračování v klausovské linii. Protože si však Klause v politice nepřeje více než polovina občanů, bude to Miloši Zemanovi ubírat příznivce. Zatímco v prvním kole budou hlasy roztříštěné a občané, kteří k volbám přijdou, podle agentury STEM prvního kola se určitě zúčastní 35 procent a spíše se zúčastní 29 procent, si budou vybírat podle vlastního přesvědčení, v druhém kole budou volit menší zlo. 

Pro jedny to může být Fischer, a členství v KSČ mu odpustí už proto, že s vládou, v níž by byli komunisté, by měl problém, pro druhé Zeman, kterého by mohli podpořit disciplinovanější komunisté, protože tomu by ve vládě nevadili, jak řekl o tomto víkendu. Rozhodnout by proto mohla nejspíš o vítězi účast. Pokud se občané poučí z krajských a senátních voleb a přijdou k urnám i podruhé ve větším počtu, mohli bychom mít na Hradě poprvé pouze výkonného úředníka. Pokud ovšem občané zůstanou doma, disciplinovaní komunističtí voliči, kterých je bezmála půl milionu, si prosadí na Hrad Miloše Zemana.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…