Každý soud řeší spor je mezi dvěma subjekty. Subjektem může být stát, instituce nebo svéprávný občan. Svéprávnost dětí řeší soudy pouze na jejich vlastní žádost.
Spravedlnost rozhodování soudů patří mezi základy každé společnosti. Váda nebo panovník stanovují, jak mají soudci rozhodovat. Stabilita společnosti je závislá na kvalitě soudů. Jsou země, ve kterých nejsou psané zákony, přesto se občané do takových zemí rádi stěhují.
Soudci si nemohou přisvojit žádnou věc ani právo, které dosud neměli. Pokud tak učiní, škodí nejen společnosti, ale také své soudcovské cti. Soudní systém může být stabilní pouze tehdy, kdy obdobné případy soudy rozhodnou obdobně.
Je-li spor mezi dvěma subjekty A a B, povinností soudu je rozhodnout, která strana je v právu, čili která strana má pravdu. Soud musí určit, zda některá strana jednala v rozporu se zákonem, nebo přímo zákon porušila. Na základě takového zjištění soud rozhodne. Rozhodnutí vynáší soud vždy vůči žalobci. Rozhodnutí soudu může znít: „Žalobce je v právu. Žalovaná strana je povinna učinit následující... Žalovaná strana hradí žalobci soudní náklady.“
Jestliže soud dospěl k závěru, že v právu je žalovaná strana, výrok soudce musí znít: „Žaloba se zamítá. Žalobce je povinen uhradit žalované straně soudní náklady.“ Bez ohledu na to, která strana se na soud obrátí, je druhý výrok opakem prvého výroku. Oba výroky jsou pravdivé.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV