Karel Januška: Vládě a zákonodárcům

08.02.2019 19:44

Návrh na podstatné zkrácení soudních sporů. Stát by se měl řídit jako firma. Žádná firma si nevydržuje dvě právní oddělení.

Karel Januška: Vládě a zákonodárcům
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Jak by to dopadlo, kdyby jedno právní oddělení žalovalo firmu, a druhé právní oddělení s touto firmou uzavíralo smlouvu? Přesně jako soud s představitelem Smetkou a jeho H-System. Česko jedním státním zástupcem usvědčovalo z podvodu vedení H-Systemu, druhý právní zástupce Česka požadoval náhradu škody v neukončeném sporu.

Z toho plyne: Česko nemá fungující institut Státních zástupců. Samotné zařazení prokurátorů (zděděné po totalitě) do sekce ministra spravedlnosti, je chybné. Prokurátoři se domnívají, že mají pravomoci jako soudci. Nejvyšší státní zástupce je v současnosti osobou, která vyhovuje všem právníkům a velké části soudců. Nejvyšší Státní zástupce by měl být jmenován na základě výběrového řízení, a zastupitelství by mělo být samostatným úřadem, nebo zařazené do sekce ministra vnitra.

Jenom tímto nařízením vlády se mohou náklady na soudní spory podstatně zredukovat. Délka sporů se zkrátí, zákonodárci nebudou veřejně pomlouváni státními úředníky.

V demokratickém právním státě má soudce vyšší pravomoc než panovník nebo vláda. Soudní spory jsou službou jak pro občana, tak pro panovníka, či vládu. Jestliže panovník (nebo vláda) jedná nespravedlivě, v právním státě se panovník musí podřídit rozhodnutí soudu.

Naše Ústava nedovoluje soudci, aby konkrétní spor řešil vícekrát. Každý soudce může nestranně a nezávisle konkrétní spor rozhodnout pouze jednou. Ústava přikazuje: „Soudci jsou při výkonu své funkce nezávislí. Jejich nestrannost nesmí nikdo ohrožovat.“ Z toho zřetelně plyne, že soudce nemůže nařizovat jinému soudci.

Budou-li soudci dodržovat Ústavu, k soudům se bude chodit pro spravedlivé rozsudky, ne pro právní názory prokurátorů. Ekonomické úspory státu budou značné. Doba řešení jednotlivých případů se podstatně zkrátí. Náklady státu poklesnou o miliardy. Uvolní se řada pracovníků z ministerstva spravedlnost. Počty uvězněných se zmenší. Stát se nebude dopouštět trestných činů, odpadnou náklady za chybná rozhodnutí soudů. Žádný soudce nebude obviněný z korupce. Soudy budou skutečnou ochranou i pro nemajetné občany. Stanou se pilířem právního státu. Procesy nebudou delší než jeden rok.

Karel Januška

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…