Karel Januška: Zákon o střetu zájmů

16.03.2020 7:38

Logické rozpory a nepochopení spravedlivého soudnictví. V demokratickém státě má každý občan právo na spravedlivý rozsudek. Návrh zákona o střetu zájmů zlepšení nepřinese.

Karel Januška: Zákon o střetu zájmů
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška
reklama

Zákonodárci jednají jako v dobách po vítězství sametové revoluce. Tenkrát Česká televize a Rozhlas dobře plnily své cíle. Moc výkonná se sice nezbavila prokurátorů, ale ti jednali pod dohledem veřejnosti.

Každý spor má pouze dvě řešení. Na to přišli už ve starověkém Řecku. Žalobce má pravdu (je vinen obžalovaný), nebo nemá pravdu. Takové soudnictví aplikuje Velká Británie. Jednou vyřešený spor se zaznamená, a je závazný pro všechny identické následné spory. Není třeba žádné Ústavy. Ve Spojených státech Amerických má každý stát svou Ústavu. Jedna společná Ústava zaručuje, že pouze pravdivý výrok je spravedlivý.

Vážení zákonodárci, bylo by žádoucí ukončit hru na „právní demokratický stát“. Složité doplňování současných zaplevelených právních předpisů nepřinese občanům žádné zlepšení. Stačí, když místo zákona o střetu zájmů vložíte do Občanského soudního řádu následující doplněk:

§1. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří zákon, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to:

(1) Zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických, (2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod, (3) nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO), (4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů, (5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

§ 2. O vazebním zadržení občana rozhoduje soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.

§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz. Soud nemá právo měnit žalobní návrh.

§ 4. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu. Soud na každém stupni má povinnost vyřešit spor. Nemá právo přikazovat jiným soudům, aby za něho rozhodovaly.

§ 5. Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.

Upřesnění přinese osobní zodpovědnost každého soudce. Patrně se někteří soudci musí vzdát soudcovského taláru. Hmotná odpovědnost soudců by mohla následovat.

Česká televize a Rozhlas by si rychle měly uvědomit, co je zájem všech občanů, a co je propagace levicových názorů jednotlivých komentátorů. Informace je tržní zboží. Propagace nepatří do veřejnoprávní instituce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Rakouští sociální demokraté pro opatrný postup

21:28 Richard Seemann: Rakouští sociální demokraté pro opatrný postup

Možné úvodní kroky pro uvolnění lockdownu, které chce v pondělí Kurzova vláda projednat, jsou velmi …