Karel Světnička: Zkouškové období nejen na vysokých školách aneb Fifinka není kráva

28.01.2014 16:18 | Zprávy

Co svět existuje, tedy jeho vzdělávací soustava, jsou v případě vysokoškolského studia zkoušky za zimní semestr. Této době se říká zkouškové období. Ne každé zkoušení je ale důstojné a na úrovni. Jenže ne každý zkoušející má patřičnou úroveň. Může jít i o trapas v rozporu s Ústavou.

Karel Světnička: Zkouškové období nejen na vysokých školách aneb Fifinka není kráva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti- ilustrační foto

Ne každý zažil vysokoškolské studium, ať úspěšně či nikoli. Pro ty, co ho nepoznali: Semestr má přednášky, semináře, kolokvia, případně laboratoře či praxe ve studovaném oboru. To vše může semestr v délce 3 měsíců obsahovat. Pak je zakončen zkouškami. Zkoušející zkouší, co se studenti za 90 dnů naučili či pochopili. Na fakultě už není klasický mumraj na chodbách, ale u některých dveří hloučky studentů a studentek. Většinou se podle oblečení dá poznat, kdo jde na zkoušku nebo kdo přišel duševně podpořit zkoušené a načerpat informace ke zkoušenému předmětu. Zkoušení studenti mají většinou oblek, studentky většinou šaty s hodně velkým výstřihem – jistě pro uvolněné dýchání při přemýšlení před profesorem (většinou se ví, kdo je gay, na kterého toto nezabírá). Před vstupem k profesorovi panuje u každého zkoušeného silná nervozita – jak to dopadne, jestli bude umět vše odpovědět nebo aspoň něco. Když student(ka) vyjde ze dveří od zkoušejícího profesora, lze hned poznat, jak vycházející dopadl(a). Hned se čekajícím svěří s (ne)úspěchem a povykládá, na co všechno se přísný zkoušející ptal a co mu zkoušený odpovídal. Ti šťastnější tvrdí, že zkoušení bylo v příjemné vstřícné pohodové atmosféře...

Není ale profesor jako profesor. Tedy někdy zkouší i docenti a další. Profesorů je v poměru s ostatními zkoušejícími o dost méně. Buď nedosáhnou svou prací tohoto titulu, nebo mají jiný nedostatek – třeba zastupují buzny od některé z církví na demonstraci. Natolik výrazně, že monarcha je ochoten ignorovat zákony, které mu přikazují, aby profesory jmenoval, za což je živen našimi daněmi. Navíc vidí, jaký má „materiál“, v zákonodárcích, kteří nemají dost odvahy užít Ústavy k podání ústavní žaloby.

Vůdce ale možná chce pomoci nedostatku zkoušejících profesorů. Na klasické vysoké škole by neměl šanci, tak to alespoň zkouší na lidech, kteří možná chtějí být v budoucí vládě. Jeden za druhým napjatě předstupují jeden za druhým před vůdce – profesora. Zkroušeně a zmateni, co se to děje. Kde nepomůže hluboký výstřih, tak alespoň koš klobásek. Těžko poznat, jestli byly vyrobeny z produktů našich zemědělců – mouky a možná i trochy masa. Jiný nenápadně zanechá vůdci doutníky, že jej možná skolí. Všichni po zkoušce vycházejí s úlevou, že u profesora prošli.

Jenže - co to je za zájemce o ministerské posty, když v sobě nemají kousku důstojnosti své osobnosti, když tak nechají sebou mávat vrtošivým staříkem z Vysočiny hrajícím si na profesora, který nechce jmenovat ty, kteří by jimi právem a z vůle voličstva měli být? Kdyby totiž byli co k čemu, tak by viděli, že toto zkoušení občanů Ústava nedovoluje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

21:04 Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

Glosa Pavla Foltána k výkonu funkce a erudici ministryně spravedlnosti Evy Decroix.