Karel Wágner: Záhadná samovznícení v Čechách

13.07.2016 21:10 | Zprávy

Už i u nás v Čechách se objevila záhadná samovznícení a milovníci konspiračních teorií začí­nají jásat.

Karel Wágner: Záhadná samovznícení v Čechách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věčný oheň, ilustrační foto

Pustili se totiž po horké stopě a došli hned k závěru, že tu nejde o nic menšího, než o obdobu tisíckrát na internetu omílaného a ve všech pádech skloňovaného zařízení HARP z Aljašky, kterým Američané měli nejenom ovlivňovat počasí, ale i vyvolávat zemětřesení v nejrůznějších koutech světa. Respektive o jakýsi jeho doplněk, jenž se na­chází u nás, a to na Kokořínsku.

Americký HARP, což je ve skutečnosti zařízení pro Vysokofrekvenční aktivní aurorální výzkum (High Frequency Active Auroral Research Program), který se zabývá chováním ionosféry a v ní probíhajících procesů, včetně výzkumu polárních září (odtud termín „aurorální“), byl totiž různými milovníky záhad označován za původce všelijakých samovznícení, způsobovaných jeho elektromagnetickými pulsy, odrážejícími se od ionosféry, ba mnohdy byl dokonce považován za původce tajemných jevů, označovaných za „řádění polterge­ista“. A tak naši milovníci konspiračních teorií začali hledat souvislost mezi údajným „největším řáděním Polterge­ista na světě“, ke kterému mělo docházet letos na přelomu června a července poblíž města Dubá, s nedalekou ionosférickou observatoří.

V sousedství Nedamova, kde docházelo k samovznícení, opravdu byla vybudována ionosférická ob­servatoř. A to na louce u vesničky Panská Ves, která se nachází 3 km jihový­chodně od Dubé a pouhý 1 km od Nedamova. Přičemž se jméno Panské Vsi občas objevuje i v me­teorologickém zpravodajství, když zdejší stanice naměří rekordní teplotu. V roce 1953 bylo v Panské Vsi ustaveno detašované pracoviště Ionosférického oddělení Geofyzikálního ústavu Čes­koslovenské akademie věd, v roce 1962 pak byla na louce postavena první budova observatoře a tři roky poté zde začalo systematické měření signálů z družic. Svými teleskopy observatoř sledovala a přijímala data z družic Magion 1 až 5 v letech 1978 – 2002. V roce 2003 zde také byla založena v hloubce 4 metrů seismologická stanice PVCC, odkud jsou data do České regionální seismické sítě předávána Inter­netem. Od roku 2007 jsou zde přijímána data z družic Cluster Evropské kosmické agentury ESA, od roku 2013 je observatoř zapojena do projektu sledování radiačních prstenců po­mocí družic RBSP americké NASA. Ionosférická observatoř Panská Ves, která spolupracuje s NASA, tedy není nic ji­ného než detašované pracoviště Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky. V rozsáhlém areálu observatoře najdete celou řadu telekomunikačních antén. Právě ty zajišťují sle­dování satelitu, jeho dráhových parametrů a vysílání vědeckých informací na Zemi.

Ovšem americké zařízení projektu HARP z Aljašky je několik let mimo provoz. A pokud jde o naši ob­servatoř Panská Ves, ta nevysílá silné elektromagnetické pulsy, jaké byly odhaleny v nechvalně známé vesničce Canneto di Caronia, ležící na severním pobřeží Sicílie, při sérii záhadných samo­vznícení. Někteří z Italských vědců tamější pozorovaná samovznícení spojují s elektromagnetickým pulsem (EMP), pod nímž se rozumí vysoce intenzivní, širokopásmový, krátkou dobu trvající ráz elek­tromag­netické energie. Takovýto puls je velmi silný a dlouhé kovové předměty (trubky, kabely) se chovají jako antény, na kterých se indukuje vysoké napětí. Tato napětí a s nimi spojené vysoké proudy jsou schopny zničit elektrické spotřebiče, které nejsou v kovové, uzemněné schráně, přičemž by však EMP podle italských odborníků neměl škodlivě působit na živé organismy. Dosud neobjas­něná sa­movznícení z Canneto di Caronia provázelo i silné magnetického pole nejasného původu. Po vyhod­nocení první série měření profesor Giuseppe Maschio z univerzity v Messině celou záležitost uzavřel suchým konstatováním: „Jisté je jenom tolik, že toto magnetické pole, ať už pochází odkud­koliv, je tak silné, že ohrožuje lidské zdraví.“

Už vůbec však nelze spojovat observatoř v Panské Vsi s infrazvukem, který podle některých konspi­rátorů máme hledat za samovznícením a „řáděním poltergeista“ v Nedamově. Na observatoři Panská Ves totiž v současnosti Ústav fyziky atmosféry naopak provádí infrazvuková měření za účelem studia přírodních jevů jakými jsou bouřky a vznik hromů, měří infrazvuk spojený se zemětřesnými roji v západních Čechách a provádí výzkum šíření infrazvukových vln do vyšších atmosférických vrstev. In­frazvukové vlny o kmitočtech pod 20 Hz podléhají relativně malému útlumu a mohou se tak šířit na velké vzdálenosti, přičemž vlny o kmitočtech nižších než 1 Hz mohou být zazname­nány i více než tisíc kilometrů od místa vzniku. Měření v Panské Vsi se provádí pomocí mikrobaro­metrů, které detekují tlakové fluktuace v rozsahu kmitočtů cca 0,01 až 4 Hz. Touto metodou také 29. dubna 2013 zaznamenal mikrobarometr v Průhonickém parku, vzdáleném asi 14 km od centra vý­buchu, infrazvukové rázové vlny způsobené výbuchem plynu v blízkosti Národní třídy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček:  Co se to děje v Německu?

15:49 Ivo Strejček: Co se to děje v Německu?

Denní glosa Ivo Strejčka