Karel Wichs: Blíží se po španělských volbách konec vlády Lidové strany?

26.05.2015 18:03

Nedělní volby do obecních zastupitelstev a do většiny parlamentů autonomních společenství ve Španělsku jsou zajímavé hned z několika důvodů. A to i přes svůj lokální charakter.

Karel Wichs: Blíží se po španělských volbách konec vlády Lidové strany?
Foto: Archiv
Popisek: Španělská vlajka
reklama

První komentáře hovoří o konci vlády Lidové strany, na mnoha místech dokonce po téměř čtvrt století. Ještě v minulých komunálních volbách v roce 2011 měla Lidová strana nadpoloviční většinu.

Tu nyní všude ztratila, i když ji volilo stále nejvíc voličů. Získala 27 % hlasů, zatímco druzí socialisté 25 %.

Na většině míst však nemá s kým jít do koalice. Jestli se něco radikálně nezmění, prohrají lidovci v listopadu i celošpanělské parlamentní volby, z nichž vzejde nová vláda.

Na politické scéně se objevily hned dvě nové strany: Podemos (Můžeme) a Ciudadanos (Občané). Obě vznikly jako výraz nespokojenosti voličů s tradičními stranami, které víc slibují než plní.

V Evropě nejsou takové nové strany ojedinělé, dají se nalézt ve Francii, v Řecku. V České republice se tak tváří strana ANO. V polských volbách se objevil Pawel Kukiz.

V každé zemi mají kritici stávajícího uspořádání jinou podobu, můžou útočit zleva nebo zprava. Volí je hlavně noví voliči, ať už jsou to ti, co dřív k volbám nechodili, nebo ti, co dostali do rukou poprvé volební průkaz.

Není divu, že pro tradiční strany představují strašidlo, proti němuž je nutno bojovat. Osočují je z populismu, nečitelnosti, krátkozrakosti. Španělské volby však potvrzují, že se s nimi rády spojí, je-li taková příležitost.

Podemos vznikla jako levicová strana vloni a hned měla úspěch. V eurovolbách získala pět křesel. Nestihla si však vytvořit síť členských organizací, a tak na většině míst nekandidovala nyní samostatně.

První povolební komentáře označují levicové strany, jejichž prostřednictvím Podemos volila, za jazýček na vahách v povolebních uskupeních.

Ciudadanos jsou stranou od roku 2006. Loni v eurovolbách získala dva poslance. Roste pomalu, není tak levicová jako Podemos, má solidnější členskou základnu.

Nyní získala téměř 7 % hlasů. V Katalánsku dokázala oslabit příznivce nezávislosti natolik, že samostatnost ustupuje na druhé místo za sociálními požadavky.

Vzhledem k tomu, že nové strany vznikají jako kritici stávajících stran, je otázka, jestli se jim podaří plnit své sliby, nebo sklouznou do kolejí zaběhaných stran. To ukáže až čas. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David: Čím se „baví“ europoslanci a jak EU škodí životnímu prostředí

21:09 Ivan David: Čím se „baví“ europoslanci a jak EU škodí životnímu prostředí

EU se tváří jako náramný ochránce životního prostředí. Zvláště v poslední době, kdy je v Bruselu v m…