Konkrétní částka, kterou dostane Španělsko bude známá, až se zjistí kolik vlastně španělské banky na svou záchranu potřebují. Někteří komentátoři říkají 40 miliard eur, jiní až 180 miliard, což je ovšem suma, která není k dispozici a kterou nikdo ani nenabízí.
Dvě největší banky si na zadluženost nestěžují, třetí, Bankia, o jejíž dluzích se muví nejčastěji, skromně žádá 19 miliard eur. Nabízené peníze nelze bohužel použít jinak než na záchranu zadlužených bank, které rozpůjčovaly peníze na koupi a výstavbu nemovitostí a nyní, když bublina praskla, dostaly se do insolvence. Byty se dnes prodávají o plnou čtvrtinu levnější než v roce 2009, někdy jsou k dostání i pod stavebními náklady.
Nejasno mají také světové burzy. Jakoby nevěděly, jestli bruselská injekce Španělsku je dobrým počinem nebo ne. Včera euro nejprve začalo stoupat jakoby v jisté naději na lepší časy, ale do večera zase kleslo. Stejně se dařilo španělským úrokům z dlouhodobých dluhopisů. Nejprve klesly, pak se začaly vracet na svou páteční hodnotu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz