Karol Hrádela: Občas musíme volit mezi více riziky

27.11.2021 15:49 | Komentář

Zajímavý názor pana budoucího ministra (odkaz najdete pod článkem). Je asi stejně relevantní, pokud píše novinář to, co budoucí ministr tvrdí, a pravdivý, jako je mé případné tvrzení, že jsem podvyživený.

Karol Hrádela: Občas musíme volit mezi více riziky
Foto: Facebook Karola Hrádely
Popisek: Karol Hrádela

Před několika dny byl můj kamarád v pátek a v sobotu na akci pro lékaře. Všichni přítomní měli PCR testy. Nikdo nebyl positivní. V pondělí se jedna lékařka necítila dobře, šla na test a test byl positivní. Za dva dny se necítil dobře můj kamarád, který s ní jednal v pátek. Proč se necítil? To je jasné. Následně kamarád nakazil manželku a pak i dceru. Řekl mi, že o sebe a dceru se nebál. Oba jsou dvakrát očkovaní. Třetí očkování již nestihl. Prý mu bylo jasné, že oba jsou relativně zdraví a díky očkování mají vysokou pravděpodobnost lehkého průběhu. Bál se ale o manželku. U ní její zdravotní stav byl překážkou očkování. Naštěstí nasadili v nemocnici ne zcela obvyklou léčbu, a tak i u ní to zatím se vyvíjí nadějně.

Můj závěr je jasný. Očkování neochrání před nákazou, ale sníží riziko přenosu infekce a v případě nakažení způsobuje většinou relativně lehčí průběh. I očkovaní tak mohou nákazu přenášet, ale méně často než neočkovaní. Negativní testy negarantují, že člověk nákazu nedostane například bezprostředně po testu v testovacím zařízení, ale přece jen výrazně zvyšují pravděpodobnost, že nedávno testovaná osoba s negativním testem není nemocná.

Očkování přes všechna svá rizika je přínosem nejen pro mne, ale i pro mé okolí a celou společnost. Je to podobné, jako očkování hexavakcinou může očkovaného ohrozit. Bez tohoto očkování by však bylo výrazně víc mrtvých a poškozených ne díky hexavakcíně (Infanrix hexa, Hexacima), ale na záškrt, tetan, černý kašel, infekční žloutenku typu B, přenosnou dětskou obrny a invazivní onemocnění způsobené bakterií Haemophilus influenzae typu B.

Občas musíme volit mezi více riziky, kdy žádné řešení není zcela vhodné. V takových případech se rozhoduji pro menší zlo, tj. v konkrétním případě já volím vakcinaci.

(Článek o boji kandidáta na post ministra zdravotnictví Vlastimila Válka za zachování PCR testů k prokázání bezinfekčnosti ZDE)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus: Zastavme útok na ústavnost

21:58 Václav Klaus: Zastavme útok na ústavnost

Václav Klaus k pandemickému zákonu