Kateřina Březová: Projekt modernizace pražské čističky je předimenzovaný a drahý

16.11.2011 21:56 | Zprávy

K takovému závěru dospěla letos v létě skupina evropských expertů JASPERS, která pomáhá připravovat dotační projekty a zároveň k nim zaujímá stanoviska.

Kateřina Březová: Projekt modernizace pražské čističky je předimenzovaný a drahý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čistička

Ty pak ovlivní rozhodování Evropské komise, zda uvolní peníze, či nikoliv. Projekt modernizace pražské čistírny ovšem dostal zamítavé stanovisko. V jednání se bude pokračovat v nejbližších dnech.

Jde o zhruba šest miliard korun. Tolik může Praha získat z fondů Evropské unie na modernizaci čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Celkově se ale náklady na novou vodní linku, rekonstrukci stávající čistírny a vybudování kalového hospodářství vyšplhají podle odhadů na zhruba 19,8 miliardy korun. Překvapivě se v rámci celkové modernizace počítá i s další "modernizací" zmodernizovaného kalového hospodářství - a to jeho přemístění do Drast do Středočeského kraje.

Součástí modernizace (vedle technologických parametrů) má být zakrytí technologie zeminou tak, aby Císařský ostrov principiálně mohl sloužit i jiným (např. rekreačním účelům). Toto zakrytí zeminou má i charakter protipovodňové ochrany a údajně nemá přijít na více než desítky mil Kč.

Největším problémem současné ÚČOV je překračování limitů na vypouštěný dusík přibližně dvojnásobně (Praha je největším komunálním znečišťovatelem odpadních vod v ČR, proto je o to více v hledáčku evropských orgánů.). Ústřední čistírna a její modernizace je pro metropoli velmi důležitá. Prochází přes ni téměř všechna odpadní voda, kterou město vyprodukuje. V případě, že k úpravám nedojde včas, hrozí České republice vysoké pokuty od Evropské unie. V tuto chvíli má město výjimku na kvalitu vypouštěných vod až do roku 2016.

Evropské komisi rovněž vadí, že Praha pronajala dlouhodobě správu kanalizací a vodovodů soukromé firmě VEOLIA a.s. až do roku 2028. Společnost jako ústupek nabídla už loni v prosinci, aby čistička byla vyňata z provozní smlouvy uzavřené s hlavním městem. A dokonce je připravena nabídnout spolufinancování projektu, pokud Praha nezíská evropské dotace. Což by bylo nakonec výhodnější.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…