Kateřina Březová: U sanace ostravských lagun zcela selhala kontrola státu

30.10.2011 17:31 | Zprávy

Minimálně 110 000 tun toxických kalů bylo v minulých třech letech záhadně rozvezeno po území České republiky, a nikdo prý neví, kam, kde skončily, kde byly vlastně zlikvidovány (kromě černých skládek v Polsku a ve Vratimově).

Kateřina Březová: U sanace ostravských lagun zcela selhala kontrola státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Březová

Nebezpečný odpad byl totiž po celou dobu vydáván záměrně za „palivo" - z ekonomických důvodů. Šlo v podstatě o podvod a záměrné obcházení zákonů na ochranu životního prostředí.

Přitom se jedná a od začátku se jednalo o nebezpečný odpad podle zákona o odpadech, podle něhož musí jejich původce (tedy podnik DIAMO, resp. Sdružení Čistá Ostrava) plnit veškeré povinnosti původce odpadu podle tohoto zákona. Mezi ně patří mimo jiné i vedení průběžné evidence o jeho všech vzniklých odpadech, včetně přesné identifikace všech subjektů, kterým byl odpad předán. Dodací listy a faktury nestačí. Z této průběžné evidence musí původce odpadů jednou za rok zpracovat roční hlášení o odpadech s uvedením všech subjektů, kterým odpad předal. Dále musí původce odpadů předávat odpady pouze osobám oprávněným podle tohoto zákona k přebírání odpadu, jejich oprávnění si musí předem ověřit. To neplatí pouze u zařízení, která nejsou primárně určena pro nakládání s odpady, ale odpady splňují požadavky na vstupní suroviny (např. elektrárny, cementárny apod.). Tato zařízení nemusí mít oprávnění podle odpadového zákona, ale nesmějí při nakládání s těmito odpady porušovat zvláštní právní předpisy na ochranu zdraví lidí a životního prostředí. Evidenci odpadů vést ale musí.

Všechny tyto doklady (průběžná evidence a hlášení odpadů, oprávnění přebírajících subjektů, základní popis odpadu, protokoly o rozborech odpadu,....) by mělo Sdružení Čistá Ostrava (resp. DIAMO) doložit i zpětně, za poslední tři roky, ke kontrole státu, resp. MŽP a ČIŽP. Jinak se dopustily hrubého porušení tohoto zákona s následkem vysoké pokuty, až do 50 milionů korun. Žádné takové doklady ale nejsou... Kdyby tyto doklady totiž existovaly, vědělo by se dnes přesně, kde a v jakém množství se kaly odstranily.

Proč kontrolní orgány státu již dříve nevyžadovaly po firmách provádějící sanace ostravských lagun tyto doklady a vůbec plnění povinností odpadového zákona?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…