Kverulant: MOL prodával závadný benzín i přes zákaz ČOI

26.02.2019 12:21

Česká obchodní inspekce (ČOI) objevila 23. května 2018 na čerpací stanici MOL v Kaplici závadný benzín s označením EVO 95.

Kverulant: MOL prodával závadný benzín i přes zákaz ČOI
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

Benzín nevyhovoval v parametru „Tlak par DVPE“. Ve vzorku byla zjištěna hodnota 67,3 kPa, přičemž normou je povolená maximální hodnota, při zahrnutí nejistoty měření, 62,0 kPa. Následně ČOI vydala zákaz prodeje tohoto benzínu. Ten však maďarský řetězec MOL nerespektoval a benzín o objemu 32 386 litrů rozvezl na svoje další stanice.

Objem 6 537 litrů byl odvezen k čerpací stanici MOL na D1 u Průhonic směr Praha, kde byl nadále prodáván za plnou cenu. Tam tento benzín 6. června 2018 opět nevyhověl kontrole ČOI. Opět v parametru „Tlak par DVPE“ (ZDE). Tentokrát byla naměřená hodnota dokonce ještě vyšší a to 67,8 kPa.

Vyšší tlak par může být způsoben přidáním kontaminantů. Vyšší tlak způsobuje vyšší ztráty při uskladnění paliva a nežádoucí emise do ovzduší. Je-li tlak par příliš vysoký, může u vozidel způsobit tvorbu tzv. parních polštářů paliva v dopravním potrubí, v důsledku čehož motor nelze nastartovat nebo pro příliš chudou směs špatně běží, což vede k neúměrnému zatížení motoru.

Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI (více ZDE). Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant svůj přehledný a adresný seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI (ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Omlouvám se za svatého Václava. Jeho voli umořili Němce metanem

12:43 Václav Hošek: Omlouvám se za svatého Václava. Jeho voli umořili Němce metanem

Je tomu již velmi dlouho, co jsem naposledy někoho odprošoval. Dnes jsou ovšem vyznání vin za hříchy…