Ladislav Balcar: Myši ve válce - Hitler šílel, Stalin se smál

29.11.2016 20:36 | Zprávy

Veškerá pozornost sdělovacích prostředků se v poslední době soustředila na americké volby, Brexit, boje v Sýrii, Ukrajinu a nyní na skon Fidela Castra. Není divu, že bylo opomenuto 74. výročí protiútoku ruských vojsk u Stalingradu, který znamenal zásadní obrat ve vývoji II. světové války. Tuto událost nemohl nevzpomenout ruský týdeník Hvězda. Učinil tak však nestandardním způsobem - z myšího pohledu.

Ladislav Balcar: Myši ve válce - Hitler šílel, Stalin se smál
Foto: pixabay.com
Popisek: Myš - ilustrační foto

19. listopadu 1942 Rudá armáda zahájila útok proti 6. armádě polního maršála Fridricha Pauluse s cílem obklíčit ji a zničit. Díky nesmírným obětem a hrdinství ruských vojsk se to povedlo. Maršál Paulus ve snaze zabránit katastrofě po příkazu Hitlera vrhl do boje všechny rezervy. Do této válečné vřavy však zasáhla příroda, a to nejen generál mráz, ale i polní myši, s čím nepočítal ani Hitlerův hlavní stan, ani Stalinův štáb.

Polní myši, jak známo, mají v sobě geneticky zabudovány dvě vlastnosti: trvale něco požírat a množit se, přičemž rychlost jejich množení je u nich přímo závislá na množství dostupné potravy. A zde byl zakopán pes. Během léta roku 1942 německá vojska zahnala ruská vojska od Donu až po samotnou Volhu. Kolchozníci, kteří na jaře stačili zasít, z velké většiny utekli před fašisty do Zavolží. V důsledku toho zde nebyl nikdo, kdo by z tak velké plochy úrodu sklidil. Příroda učinila své. Zrna se z klasů vysypala na zem, kde se takto shromáždily stovky tun obilí. A myši měly pré. Začaly se divokým způsobem množit. Pak ovšem nastala zima a myši hledaly pokud možno teplý úkryt. Opuštěné, nezřídka vypálené vesnice jej neposkytovaly. A světe, div se, myši jej našly v německých tancích. V boji o Stalingrad Paulus jako rezervu v týlu wehrmachtu držel tankový sbor generálporučíka Ferdinanda Heima, složený z 14. tankové divize, 22. tankové divize a rumunské 1. obrněné divize. Tanky byly zaparkovány, zamaskovány slámou a část z nich byla čas od času nastartována, aby v ruském mrazu udržely bojovou pohotovost. Jejich teplo myším vyhovovalo, a tak si v nich udělaly pelechy, přičemž jako stavební materiál použily izolaci uhryzanou z kabelů. Když přišlo do tuhého a divize dostaly příkaz nastoupit do boje, 30 % tanků 22. divize nebylo s to hnout se z místa. V 204. tankovém pluku ze 104 tanků mohlo být do boje nasazeno pouze 42. To byl jeden z důvodů, proč generál Heim nemohl zabránit průniku sovětských vojsk. Ten druhý důvod spočíval v tom, že rumunská divize, která nesla jméno „Velké Rumunsko", se prostě sesypala a tankové posádky se rozběhly.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…