Ladislav Jakl: Férové olympijské zápolení

22.07.2024 11:24 | Glosa

Denní glosa Ladislava Jakla

Ladislav Jakl: Férové olympijské zápolení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl

Tento týden odstartují v Paříži Letní olympijské hry. Po více než dva týdny budou jistě férově mezi sebou zápolit sportovci, sportovkyně a ti další v mnoha disciplínách.

Byli jsme nesčetněkrát ujištěni, že to budou hry udržitelné, inkluzívní, klimaticky neutrální a také genderově korektní. Určitě nejzajímavější bude sledovat zápolení dusíku a kysličníku uhličitého.

Oba plyny vyrazí ze startovních bloků ve velmi odlišných pozicích. Hodného dusíku je v atmosféře skoro dvoutisíckrát víc než kysličníku uhličitého. Přesně 1905krát. Hmotnostně je pak dusík silnější 1258krát. Proč bychom přesto měli všichni fandit dusíku? Protože je plynem opomíjeným. Jen si to vezměte: kysličníku uhličitého je o tolik méně, a jakou má přitom ohromnou publicitu! Každý s ním dělá rozhovory, každý popisuje jeho umění ohřát celý svět, někdo si dokonce dovolí napsat, že je z něj živa veškerá zelená vegetace, a tedy i všechen ostatní život. A dusík, ten je jako panenka v koutě. Je všude, tolik se snaží, a nikdo o něm nepípne. Tak snad to v Paříži tomu teplotvornému kysličníku uhličitému pořádně nandá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla