Ladislav Jakl: Kohout radí Svobodným „Buďte radikální, ale jen bez radikalismu"

23.11.2013 7:31 | Zprávy

Volební výsledek Svobodných je úspěchem. Při vší mediální blokádě a finančně podvyživené kampani dosáhli Svobodní srovnatelného zisku s mnohými mediálními miláčky.

Ladislav Jakl: Kohout radí Svobodným „Buďte radikální, ale jen bez radikalismu"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl, tajemník bývalého prezidenta Klause

Ignorace médií sice pokračuje i po volbách, ale už má své trhliny. Hlavně se však Svobodní dostali do povědomí mnohem většího počtu lidí, zájemci o členství či o statut příznivce se hrnou, objevují se i rady, připomínky a analýzy v běžném internetovém mainstreamu.

Soubor svých rad zveřejnil i Pavel Kohout (http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-svobodni-jak-to-delat-lepe-duu-/p_politika.aspx?c=A131111_202441_p_politika_wag). Nazval je ambiciózně „Jak to dělat lépe.“ Pojďme se na jeho doporučení, sestávající ze čtyř „chyb“, podívat blíže. V prvním bodě Kohout o Svobodných říká, že je to „strana hodných chlapců a slušných děvčat“, která se „chová jako strana hlavního proudu“, její členové jsou „vnímáni jako ´prorežimní´, konformní, nudní“. Svobodní se podle něj nesmějí „chovat nevýbojně a státotvorně.“ Kohout také píše, že „voličstvo chce rebely, vzbouřence, drsňáky… něco radikálně nového“.

Což o to, přibrousit by Svobodní asi měli, jenže v bodě č. 4. Kohout naopak píše, že odpovědí na otázku, proč Svobodní „netáhnou“ daleko víc voličů, je „přílišný radikalismus“ Svobodných, kterým prý mohou „vyděsit své potenciální příznivce.“  Tak jsem z toho jelen. A ze Svobodných, kteří by se Kohoutovými radami rádi řídili, je asi hned celá obora. Radí se jim, aby se z nich stali radikální drsňáci, kteří by ale přestali se svým dosavadním radikalismem, voliče jen strašícím.

Kohoutovi nevadí, že ve dvou bodech chce po Svobodných pravý opak. Proč? Protože zatímco v prvním mají být radikální v požadavku většinového systému, pak ve čtvrtém mají být hodní a konformní ve věci případného vystoupení ČR z Evropské unie. Kohout tak vypovídá víc o sobě a svých preferencích než o stavu Svobodných.

Mantra o většinovém systému je fetišem. Tento systém byl zrozen v dobách, kdy poslanci nezastupovali jistou politiku, ale své území. Když někde platí po staletí, politický akcent se do něj přelije. Jinak v něm ale zůstane regionální akcent a hájení lokálních zájmů. Většinový systém není všelék, za který je třeba bojovat hlavanehlava a ve všem ostatním být krotký. Přináší víc otazníků, než se z proklamací jeví.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.