Ladislav Jakl o médiích a Paříži, která chtěla vládnout světu

07.01.2015 19:23

Bývalý tajemník Hradu, Ladislav Jakl se v exkluzivním rozhovoru pro VIPosobnosti.eu vyjádřil nejen k pařížské tragédii, co za ní podle něj stojí, ale také například vysvětlil, proč je šéf Ano, Andrej Babiš u lidí oblíbený, či jak vnímá současný konflitk na Ukrajině. Klidným ho nenechala ani média.

Ladislav Jakl o médiích a Paříži, která chtěla vládnout světu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tajemník prezidenta Ladislav Jakl
reklama

V Paříži dnes došlo k v jedné redakci k tragédii. Islámští teroristé zde zastřelili více jak 10 lidí. Je možné, že by se toto mohlo stát i v dalších vyspělích zemích, resp. i u nás a co je příčinou této události?

Do značné míry je to tím, že Paříž (a nejen ta) chtěla po staletí vládnout světu. Tolik se angažovala po celé zeměkouli a exportovala své modely, že poté musela přijmout i protisměrný pohyb. Je to daň za ambice být světovým hráčem. V tom je první ponaučení pro nás. Nechtějme být světovým hráčem, nechtějme vnucovat kdejakému kmeni v poušti či horských údolích, jak má žít.

Druhou příčinou je zvrhlý sociální systém. Pokud se mým sousedem stane kdokoli z Tramtárie, je vítaným zákazníkem či poskytovatelem služeb. Tak by to mělo být. Ale v zemi, která umožní, aby tam miliony lidí žily po celé generace bez práce jen z dávek, pak je nový soused jen parazitem na mé peněžence. A ten není přínosem, ale rizikem.

Třetí příčinou je zhoubná ideologie multikulturalismu, která umožňuje, že si celé ohromné mnohatisícové komunity jiných kultur žijí v západních metropolích zcela nedotčeny pravidly, podle kterých žijeme my ostatní. A posledním zásadním faktorem se sebedestruktivní odvrhávání vlastních hodnot, tradic a vazeb, na kterých po staletí stála naše civilizace. 

Jakým směrem se podle vás bude ubírat současná politická situace, především vztahy USA, Evropy a Ruska?

Nevidím naději na brzké zlepšení. Na Ukrajině je rozval, způsobený tím, že v této heterogenní zemi chce nová moc vnutit všem jeden model, pro jiné nepřijatelný. Došlo k násilí a destabilizaci. A k utrpení tisíců rodin. Ale řeknu na první pohled cynickou větu. Mrtvých v ukrajinském konfliktu je zhruba tolik, kolik ročně zahyne na ukrajinských silnicích při dopravních nehodách. Opravdu je to důvod k rozpoutání válečné hysterie, která může vést k tragédii pro miliardy lidí? Z toho je evidentní, že ukrajinská krize je jen záminkou pro mocné struktury, jak dosáhnout světovlády a přitom mít podporu svých obyvatel, kteří zažívají mediální masáž 24 hodin denně.  

Existuje podle vás nějaká možnost, jak zklidnit celou situaci?

Existuje, jako vždy. Ale je otázkou, kdy se k ní dojde. Tou možností je pochopení, že i ten druhý má své zájmy a představy a že je třeba se dohodnout a spolupracovat.

Pojďme na domácí scénu. ODS i ČSSD převálcovalo ANO, které se stalo nejoblibenější stranou. Jak to podle vás Andrej Babiš dokázal a jak je možné, že strany s dlouholetou existencí, pevnými základy téměř zmizely z politické scény?

Začnu druhou otázkou: strany s delší tradicí byly terčem neskutečné dehonestace po 20 let. Skoro měl člověk pocit, že volby jsou od toho, abychom si vybrali, na koho budeme příštích pár let nadávat. A ten Babiš? Slíbí všechno, názor neřekne. Tím pádem nikoho nenaštve. Jen jemu se tak podařilo, že ho volil levicový sever Čech stejně jako "pravicová" Praha. A každý ho přitom volí z opačného důvodu, protože si do něj může projektovat cokoli. Proto tento zbohatlík nikdy neřekne, co si myslí, jaký má názor. U někoho by totiž zabodoval, ale i jiného ztratil. To je ale podstatou politiky, mít vyhraněný názor.

Je tady i nejen mediálně zajímavá kauza Roman Janoušek. Ten požádal v těchto dnech o propuštění z vazby ze zdravotních důvodů. Jak ji vnímáte?

Je mi úplně ukradená. Dopravních nehod jsou spousty každý den.

Zajímají se podle vás, vystudovaného žurnalisty, média stále o irelevantní informace a ty, které by mohly být přínosné opomíjí?

To je otázka skoro na knihu. Mediální svět se s tím světem opravdického života naprosto míjí. Ne pouze kvůli manipulaci a propagandě. Také kvůli metodě, které se říká "nastolování agendy". Pár redakcí se rozhodne, že tahle dvě tři témata jsou mediálně chytlavá, a všichni to začnou opisovat, včetně bloggerů či publicistů, kteří o sobě soudí, jak jsou nezávislí.

Dnešní svět vzniká na redakčních poradách, ne v realitě. Jen se dnes večer podívejte na zprávy. Budou vypadat samozřejmě, jako pokus o zachycení, co se dnes ve světě stalo hlavního. Jenže klidně mohli vybrat úplně jinou kolekci událostí a taky by vypadala, jako to hlavní. Nic, co nám říkají v médiích, není náhodné. Vždy se ptejme: proč nám to říkají, proč zrovna dnes, proč zrovna takhle. Je to nejlepší vakcína proti nemoci zvané syndrom vymytého mozku. 

Jsme na prahu nového roku. Jaké je vaše přání, představa o tom, jak by měl vypadat?

Budu raději skromný. Ať jsou naše trápení pokud možno jen taková, jaká umíme unést.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Pravda a koronavirus

21:09 Karel Januška: Pravda a koronavirus

Úvaha pro premiéra, zákonodárce, soudce a sdělovací prostředky. Veřejnoprávní televize a rozhlas by …