Ladislav Kašuka: Sovětská „invaze“ do Afghánistánu byla ve skutečnosti vyžádanou pomocí

30.11.2014 10:17 | Zprávy

Sovětská vojska nevstoupila v roce 1979 na území Afghánistánu svévolně a bez pozvání, jak to běžně činí vojska NATO a USA, nýbrž na pozvání představitelů tehdejší oficiální afghánské, marxistickými myšlenkami se řídící vlády Hafizuláha Amína a jeho předchůdce Tarákího.

Ladislav Kašuka: Sovětská „invaze“ do Afghánistánu byla ve skutečnosti vyžádanou pomocí
Foto: archiv L. Kašuky
Popisek: Ladislav Kašuka

Sovětští ekonomičtí a vojenští poradci působili v Afghánistánu již od roku 1976 a pomáhali tam budovat novou lepší zemi bez náboženských předsudků založenou na rovnoprávnosti obou pohlaví. Ženy se tehdy mohli v Afghánistánu svobodně vzdělávat, chodit bez zakrytých obličejů, zvolit si své povolání a měli stejná práva jako muži.

Díky pomoci Sovětského svazu bylo postaveno v Afghánistánu mnoho továren, přehrad, škol a zdravotnických zařízení, ve kterých byly provozovány moderní učební a lékařské metody, čímž výrazně stoupala vzdělanost obyvatelstva a klesala úmrtnost. Jediným místním lidem, kterým byl všechen tento pokrok trnem v oku, byli místní islámští radikálové, kteří volali po starých pořádcích a po praktikování práva šaría a dalších fanatických náboženských metod patřících do středověku (stejní lidé dnes uřezávají lidem hlavy v Iráku a Sýrii pod hlavičkou IS).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

A to, že sedíte ve vládě s řadou bývalých komunistů vám nevadí?

A nemyslíte, že ta provokace s rudým právem byla zbytečná? Máte to zapotřebí? Nemyslíte, že by bylo lepší se s prezidentem snažit spíš usmířit a najít cestu, jak spolu v zájmu ČR spolupracovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Opravit nebo popravit

15:57 Zbyněk Fiala: Opravit nebo popravit

Pokud se íránská válka povleče, budeme se muset vrátit k dávno zapomenutým zásadám šetrnosti. V létě…