Ladislav Žák: Paul Krugman - vyrazit klín klínem?

19.02.2014 9:23 | Zprávy

Práce nositele Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana mají tradičně mnoho kritiků. Nejen proto, že jsou srozumitelnější než většina prací jiných „velkých“ ekonomů nebo „nobelistů“, ale zejména proto, že se v nich říká, že řešení nejen existují, ale dokonce, že jsou uskutečnitelná a záleží jen a jen na naší vůli a schopnostech. Nyní vyšla v češtině jedna z jeho posledních prací pod názvem „Skoncovat s krizí “4) a také k její prodejnosti přispěl úderný, možná trochu barnumský styl výkladu.

Ladislav Žák: Paul Krugman - vyrazit klín klínem?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Je-li kniha o „velké ekonomii“ srozumitelná, už to samo o sobě vzbuzuje nelibost vládnoucích elit a jejích přisluhovačů z vědecké sféry a médií. Paul Krugman ve své knize důsledně vychází ze společenského - chceme-li, politicko-ekonomického - kontextu USA. Je proto velmi obtížné s ním polemizovat na jeho domácí půdě bez její hluboké znalosti.

Jeho práce jsou obhajobou a pokusem o vzkříšení myšlenek Johna Maynarda Keynese a rovněž zde je polemika obtížná, protože, ať již jsou naše názory na Keynesovo dílo jakékoliv, rozhodně si nezaslouží opovržení a zapomenutí, kterému bylo v posledních desetiletích, zejména v neokonzervativních vědeckých a politických kruzích vystaveno. Keynesovy práce byly nedávno v USA dokonce některými autoritami vyhlášeny jako „nejškodlivější knihy“ a v určitých, zejména politických kruzích panuje něco, co lze nazvat „keynesofobií“.

Zbývá ta část Krugmanových prací, kde se vyslovuje ke zcela obecným záležitostem. Dovolím si proto v následujícím textu nejprve zaměřit svou pozornost na jednu z nich. Jde o otázku, kterou si Paul Krugman ve své knize klade, a sice zda dluh může vyřešit problém způsobený dluhem. 4) Přitom oponuje populárnímu a hodnověrně znějícímu názoru, který říká, že dluhdluhem umořit nelze. Tvrdí, že tento argument je nejen mylný, ale je tomu dokonce právě naopak.

Je velmi obtížné soudit míru pravdivosti takových obecných tvrzení. Celá záležitost by se jistě dala odbýt poznámkou o výjimkách potvrzujících pravidlo a konstatováním, že na každém výroku a přístupu je mnoho pravdy. Nejde však o rozsouzení toho, který výrok je silnější, protože to by se neobešlo bez složitého popisu kontextu, jde o analýzu toho, co je dluh, a co může a nemůže v hospodářství způsobit.

Dluh je vztah, který vzniká mezi dvěma rovnoprávnými a rovnocennými subjekty, které se dohodly na dočasné nerovnoprávnosti spočívající v tom, že jedna druhé je povinována právě naplněním dohody a obnovením rovnoprávnosti stran.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi a kolaboranti? Zjistěte si fakta a probuďte se!

17:00 Češi a kolaboranti? Zjistěte si fakta a probuďte se!

Vždy ve všech obdobích a národech, se najdou zrádci. V tomto ohledu není výjimkou ani český národ. A…