Ladislav Žák: Týden tolerance…

07.07.2014 14:05 | Zprávy

... aneb Toleranzwoche je tradiční křesťanská aktivita, která probíhá ve štýrském Ramsau am Dachstein v prvním červencovém týdnu.

Ladislav Žák: Týden tolerance…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel, ilustrační foto

Již několik let mám možnost její vývoj pozorovat, některých akcí se i zúčastňuji, většinou společně s ostatními členy mé rodiny. Jde především o mše pod širým nebem, ale i o koncerty nebo setkání v nedalekém katolickém kostelíku v místní časti Kulm. Celá aktivita má mít své vyvrcholení v roce 2017 u příležitosti 500 let reformace, která je v německy mluvících zemích jednoznačně spojena s Martinem Lutherem a jeho články, které podle legendy přitloukl na vrata kostela ve Wittenbergu, ale obecně se jejich uveřejnění datuje 31. říjnem 1517. Nechci unavovat zbytečným popisem, a proto zájemcům nabízím www.toleranzwoche.at.

Když vedle sebe vidím oba kněze, kteří společně vedou mše, vracím se vždycky myšlenkami k Tolerančnímu patentu Josefa II., císaře římskoněmeckého. Uvědomuji si, kolik nespočetných tisíců lidí ztratilo své životy v náboženských sporech a válkách, aby evangelíci a katolíci mohli vedle sebe stát a modlit se ke společnému bohu. Jak draze byla vykoupena možnost existence jiného názoru vedle římsko-katolického monopolu. Trvalo to dalších 80 let do roku 186, než došlo v Rakouském císařství Protestantským patentem k zrovnoprávnění příslušníků tolerovaných vyznání, ale teprve prosincová ústava z roku přiznala v Rakousku-Uhersku občanům plnou náboženskou svobodu. Byla to dlouhá cesta a ta cesta vede pořád dál. Začala dávno před Lutherem, Kalvínem a Zwinglim u myšlenek Viléma Ockhama, Jana Viklefa a především Jana Husa. Dovolím si říci, že Jan Hus už celé století před Lutherem formuloval daleko hutněji a jasněji podstatu i důvody nutnosti reformace církve v politickém i geografickém prostoru Svaté říše římské národa německého, než jak to učinili Luther a Kalvín.

Vzpomněl jsem si na Jana Husa, muže pro Evropu z nejvýznamnějších, když se nedávno kdesi v nějakém pražském paláci sešly české politické elity, aby v přímém přenosu zahájili přípravu oslav narození Karla IV. Nejvyšší z nejvyšších pronesli nenápadité projevy, které celkem dobře reprezentovaly jejich mentální úroveň. Bylo na nich vidět, jak se už už tetelí na to, až se někde přihřejí na pověsti a slávě největšího Čecha a císaře římského. Celá ta česká palácová taškařice za asistence televizních kamer byla jako vystřižená z filmu Nejlepší člověk. Není mi nic známo o tom, že by se u nás stát a jeho papaláši nějak významně hodlali angažovat při připomenutí si 600. výročí Husovy mučednické smrti. Zatím jde o iniciativu několika menších církví a je třeba vysoce ocenit pravoslavnou církev, která nazvala Jana Husa a Jeronýma Pražského svými svatými mučedníky. Potěšitelné je i nové filmové zpracování postavy Jana Husa. Zkrátka a dobře, rozdílný přístup k Janu Husovi a Karlu IV., dobře vystihuje současnou dobu. Hus je jako myslitel, reformátor, ale především jako člověk schopný ideově motivovat lidi, našim vyvoleným zřejmě podezřelý i 600 let po své smrti, zatímco talentovaný intrikán evropského rozměru, Karel IV., bigotní katolík, je jejich primitivnímu vnímání světa bližší. Ostatně tak volil i český televizní lid, který nakonec preferoval Karla před Janem, takže to přece nemůže být špatně. Dovolím si pouze připomenout, že pro naprostou většinu z nás je největším Čechem Jára Cimrman, o Josefu Švejkovi nemluvě. Celý vztah současných českých elit k Janu Husovi tak trochu připomíná odpor studentů nymburského gymnázia k Bohumilu Hrabalovi. Byla to přece „kontroverzní“ osobnost. Musím říci, že už samotný výraz „osobnost“ v sobě nutně skrývá i jistou dávku kontroverze. Možná by se u příležitosti výročí slušelo hovořit o justiční vraždě nebo prostě o zavraždění a nikoliv upálení Jana Husa. Mohli bychom projevit alespoň tolik statečnosti, jako naši předchůdci, kteří šli do roztržky s Vatikánem a vyhlásili výročí jeho smrti státním svátkem. To se ovšem od současných českých elit, které jsou nejštědřejšími sponzory katolické církve, která má Husa oficiálně stále za pomýleného kacíře, opravdu nedá čekat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Žák

autor: vasevec.cz

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…