Ladislav Zemánek: Teroristické útoky v Rusku jsou součástí vysoké hry, ve které jde o hodně

03.01.2014 14:45 | Zprávy

Jihoruský Volgograd (dřívější Stalingrad) má za sebou tři bombové útoky. Ten první, říjnový přešla česká média zcela bez povšimnutí. Zbývající dva prosincové však už přehlédnout nemohla.

Ladislav Zemánek: Teroristické útoky v Rusku jsou součástí vysoké hry, ve které jde o hodně
Foto: red
Popisek: Rusko

Kdyby se ovšem teroristé odpálili v Americe, zvláště naše veřejnoprávní televize by okamžitě zahájila kontinuální živé vysílání, jako tomu bylo po útocích v Bostonu, kdy musel mít divák dojem, že sleduje napínavý thriller.

Ale Rusko je Rusko. A mediální průmysl podle toho musí jednat. Ani tentokrát se mu dost dobře nedaří překrýt tendenčnost a odpor k této veliké zemi na východě. A tak skrze nutné fráze prosakuje mínění, které mají diváci přijmout: že útočníkům jde o ohrožení únorové olympiády, o šíření nejistoty a strachu a že jsou k těmto zoufalým krokům donuceni, protože jejich drahou vlast utlačují zlí Rusové. Ano, Rusko si za to vlastně může samo. A dobře mu tak.

Stopy vedou na Arabský poloostrov

Podstata věci je jako obvykle úplně někde jinde. Útoky sice mají – už poněkolikáté - na svědomí severokavkazští teroristé, kteří se nemohou smířit s tím, že jim Rusko brání ve vytvoření islámského státu na způsob Afghánistánu pod vládou Tálibánu, ale stopy podezřelých pokračují ještě dál – v Čečensku rozhodně nekončí. Nejspíš vedou až do Saúdské Arábie.

Je dobře známé, že Saúdové jsou dlouhodobým strategickým spojencem Američanů v oblasti, zatímco vztahy s Rusy se pohybují na bodu mrazu. Rusové z nového spojenectví měli profitovat.

Na přelomu července a srpna 2013 přijal Vladimir Putin v Moskvě prince Bandara bin Sultána, jednoho z představitelů Saúdské Arábie a šéfa saúdské rozvědky. Pokud se o takovou schůzku vůbec někdo zajímal, pak se mohl dozvědět leda to, že se projednávaly vzájemné vztahy obou zemí a situace na Blízkém východě a v severní Africe. Postupně se ale začaly vynořovat další a další podrobnosti, které jsou naprosto skandální a zároveň zásadní pro pochopení toho, co se skrývá za nedávnými útoky ve Volgogradu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: protiproud.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

15:57 Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

Písničkář Jarek Nohavaca napsal: Když mě brali za vojáka, stříhali mě dohola, vypadal jsem jako blbe…