Leona Šlajchrtová: Francouzská přetahovaná o řeckého vítěze

30.01.2015 12:59 | Zprávy

Když Alexis Tsipras, šéf řecké Koalice radikální levice, před dvěma a půl lety vyrazil za svými evropskými spojenci, někteří před ním zabouchli dveře. Jako třeba francouzský prezident François Hollande, který toho května pobýval v nejvyšším úřadu galské země sotva pár dnů.

Leona Šlajchrtová: Francouzská přetahovaná o řeckého vítěze
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Rétorika mladistvě vyhlížejícího Řeka z hnutí Syriza, jenž před tehdejšími parlamentními volbami ve své zemi hledal podporu mezi levicovými kolegy z Evropské unie, byla pro francouzské socialisty tehdy ještě neuchopitelná. Prostě příliš radikální. To se ale – zdá se – změnilo. Přinejmenším o tom svědčí vyjádření řady francouzských socialistů z tohoto týdne.

Syriza totiž minulou neděli vyhrála volby. A to výrazně. Většina v třísethlavém řeckém parlamentu unikla levicovému hnutí, které se ostře staví proti evropské politice škrtů a úspor, o pouhá dvě křesla. Byl to historický úspěch hned z několika důvodů.

Předně v Řecku se až do neděle už více než čtyři desítky let střídaly o moc dvě tradiční strany Panhelénské socialistické hnutí Pasok a středopravicová strana Nová Demokracie. Právě ta – v čele s Antonisem Samarasem - v červnu 2012 hnutí Syriza naposledy pokořila.

V neděli navíc poprvé vyhrálo hnutí, které na starém kontinentu otevřeně a jasně odmítá úspornou politiku, k níž v minulých letech mnozí členové Unie přistoupily kvůli hluboké hospodářské krizi. Výhra Tsiprasova krajně levicového hnutí tak vzbudila otázku, zda nevyvolá dominový efekt v dalších zemích, které bojují s dluhy a dozvuky ekonomické deprese.

Třeba právě ve Francii, kde její vítězství přivítalo hned několik partají včetně zmíněných vládních socialistů. Ti se přitom ještě nedávno bratřili se stranou Pasok, svými tradičními souvěrci. Jenže řečtí socialisté ve volbách propadli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

15:57 Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

Písničkář Jarek Nohavaca napsal: Když mě brali za vojáka, stříhali mě dohola, vypadal jsem jako blbe…