Libor Dvořák: Stále není jasné, zda je ruská humanitární pomoc důvodem k naději, nebo k obavám

13.08.2014 22:30

Je to důvod k naději, nebo k obavám? Takové je asi hlavní dilema, obtěžkávající hlavy ukrajinských i západních politiků, ale i prostých Ukrajinců, žijících na východě své země.

Libor Dvořák: Stále není jasné, zda je ruská humanitární pomoc důvodem k naději, nebo k obavám
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Pravdou je, že Červený kříž už potvrdil, že konečně dostal seznam nákladů, jež vezou ruské kamazy. Vyřešil se tak problém, který přirozeně měl být vyřešen předem. Ale lepší pozdě, než vůbec nikdy. 

Kolem toho, co bude následovat, zatím panují dohady. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov už včera prohlásil, že „Kyjev souhlasí s tím, aby se náklady nepřekládaly“ a pokračovaly do místa určení na ruských kamionech. Ty ovšem budou označeny ukrajinskými státními poznávacími značkami, protože ruské, jak známo, nemají. 

Mimochodem – Rusko tvrdí, že kolonu zorganizovalo ruské ministerstvo pro mimořádné situace, ale na youtubu jsou k mání televizní záběry, které ukazují, že některá z těchto vozidel původně měla černé evidenční značky se symbolem 76RUS, což značí jejich příslušnost k útvarům Centrálního vojenského okruhu ruské armády. 

Na stejných záběrech jsou k vidění ruští vojáci a vojenská technika. Do kabin téměř tří stovek kamionů by na hranici měli přisednout představitelé Ukrajiny, aby nad celou dosti podivnou akcí, vyvolávající tolik pochyb, měli kontrolu. Ostatně přístupové silnice k hraničnímu přechodu Šebekino-Pletňovka jsou z ukrajinské strany už od rána uzavřené. 

Dál tedy platí obava z ruského trojského koně – a je otázka, zda skutečně jde o reálnou hrozbu či o paranoiu, o níž jsme mluvili už včera. Rozhodující v tuto chvíli bude verdikt kyjevské vlády. 

Její šéf Arsenij Jaceňjuk zdůraznil, že Ukrajina může přijmout humanitární pomoc jedině od mezinárodní dobročinné organizace. K tomu pichlavě připojil, že „Rusko mohlo poslat prázdné kamiony, které by za ukrajinskou hranici odvezly všechny diverzanty a separatisty – pak by žádné humanitární pomoci nebylo zapotřebí“. 

Celá situace je o to pikantnější, že Rusové se chystali na místo určení (zřejmě do Luhanska) dorazit zítra kolem poledne. To by přesně korespondovalo s návštěvou Vladimira Putina na Krymu, takže není vyloučeno, že jde opravdu o okázalé gesto, mající naznačit, že zatímco Kyjev hází vlastním občanům na hlavy bomby, Moskva jim nezištně posílá vše, co zrovna tolik potřebují. 

Arsenij Jaceňjuk právě v této souvislosti dodává: „Ruský cynismus nezná mezí!“

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rozhlas.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rudolf Mládek: Podivný e-shop, který se nelíbí nikomu

13:21 Rudolf Mládek: Podivný e-shop, který se nelíbí nikomu

Asi už jenom šéfovi Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Hořelicovi se zdá, že vyplatit z…