Nejdůležitější jsou přitom čtyři základní kritéria: nad jak velkým počtem lidí má kandidát moc, zda se k moci dostal sám či zda byl jmenován, jak s touto mocí nakládá a jak velké jsou finanční zdroje, které má k dispozici. Na základě těchto zásad pak Putin získal nejvyšší bodové ohodnocení.
To ovšem není jednoznačně vnímáno jakožto pozitivní: v komentáři k výsledku redakce časopisu Forbes uvádí, že „ruský samovládce Putin je totálním a zároveň nepředvídatelným vůdcem státu s nesmírnými energetickými zdroji, státu vyzbrojeného raketami, nesoucími jaderné hlavice“. Zároveň se tu připomíná, že Rusko v letošním roce anektovalo Krym a „rozpoutalo zrůdnou nepřímou válku v Donbasu“.
Komentář je tedy velmi kritický, ale co se dá dělat – mezi světovými politiky je Vladimir Putin přesně ten, kdo své záměry a svá rozhodnutí prosazuje nejdůsledněji. Což ostatně v případě autokrata jeho typu není nic tak zvláštního: v nedemokratických politických systémech se vždycky vládne snáz.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas