Libor Dvořák: Výroky Petra Nečase o dalajlámismu a podpoře Pussy Riot

12.09.2012 21:23

Dost bylo Pussy Riot, domnívá se dnes kdekdo poté, co hlavní vášně odezněly a obhájci lidských práv jak v Rusku, tak i jinde ve světě se soustřeďují na to, jak dvouletý žalář pro tři mladé extravagantní aktivistky zmírnit. Případ díky neúprosné logice událostí, což je pro všechny tři vězenkyně svědomí, jak se tomu říkalo v dobách totality, jednoduše utichá. Což pro zmíněné odsouzenkyně rozhodně dobré není.

Libor Dvořák: Výroky Petra Nečase o dalajlámismu a podpoře Pussy Riot
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

A právě v tuto chvíli přicházejí dva významní představitelé moderní české společnosti, hlava nejvlivnější církve a předseda vlády, s těsně po sobě jdoucími prohlášeními, která jako by si objednal kdosi z obří metropole, vzdálené 1750 km na severovýchod od nás. Připomeňme si ty výroky:  

Pan kardinál je toho názoru, že "celá záležitost není tak jednoduchá, aby se odbyla jen poukazem na svobodu projevu, nemilovaného prezidenta a politická práva vyjádřit k němu odpor," a přirovnává potupu chrámu sv. Spasitele k sovětskému zničení tohoto chrámu Josefem Vissarionovičem Stalinem. Dominik Duka má zajisté pravdu v tom, že vpád maskovaných dívčin do chrámových prostor, kam nesmí laik vstoupit, samozřejmě znesvěcením je, a stejně tak můžeme souhlasit s jeho slovy o tom, o jaký delikt se jedná z hlediska velmi přísného pravoslavného ritu. Jenže o to přece v tuto chvíli nejde – nejde totiž o míru viny, ale o míru trestu.  

Stejnou výtku si troufáme adresovat i českému premiérovi Petru Nečasovi. Ten v pondělním brněnském projevu mimo jiné uvedl, že je nutné "zabránit některým módním politickým projevům, které objektivně řečeno mají dopad do našeho exportu". Nečas přímo varoval před "falešným adorováním" nevkusu, který představují ruské aktivistky ze skupiny Pussy Riot. Podporu tibetského dalajlámy zas Nečas vnímá jako vzývání režimu, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter. Mimochodem – podobné předjímání toho, jak by asi vypadal případný nezávislý Tibet, byť jde o představu víc než hypotetickou, by se z úst špičkového politika kdekoli na světě nemělo nahlas ozvat vůbec – i kdyby si to takový politik sebeupřímněji myslel. Znovu opakujme, že protesty a vlna sympatií vůči vězněným ženám nejsou dány mírou jejich viny, ale mírou trestu, jaké se dočkaly.  

Kardinál Duka a premiér Nečas se svými dle našeho soudu opravdu neuváženými výroky ocitají v sousedství jednoho ze současných nejtmářštějších ruských televizních komentátorů Arkadije Mamontova, který v ruské státní televizi Rossija-1 odvysílal dvoudílný pseudodokument, v němž Pussy Riot viní z toho, že svou „punkovou modlitbu“ provedly na popud Borise Berezovského a „jakýchsi neznámých Američanů“. Boris Berezovskij na toto tvrzení reagoval replikou, že by byl hrdý, kdyby na něco takového, jako byla ona punková modlitba, někdy v životě přišel.  

Známý neortodoxní pravoslavný myslitel a profesor moskevské duchovní akademie protodiakon Andrej Kurajev označil Mamontovův dokument za „školu šíření nenávisti“ k čemuž dodal: „Nefandím ani těm dívkám, ani Berezovskému… Ale proč jitření instinktů vskutku živočišných vydávat za vzor křesťanských ctností? Proč dál rozhojňovat hřích?“  

Krizové časy jsou samozřejmě tíživé a zejména snaha českého premiéra nerozhojňovat překážky na cestě k trhům, jako je ten ruský, je možná pochopitelná. Ani ta se však nesmí dít za každou cenu – tím spíš, že Rusové jsou v záležitostech obchodu tradičně pragmatici a že čeští zastánci Pussy Riot jen těžko zkazí vzájemné obchody, o něž ruská strana bude opravdu stát.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 352. díl Oswald Spengler - Myšlenky

13:04 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 352. díl Oswald Spengler - Myšlenky

Oswald Spengler, německý filosof dějin (25. května 1880, Blankenburg – 8. května 1936, München), do …