Libor Dvořák: Zmrtvýchvstání Viktora Janukovyče

11.03.2014 21:39

Fraška – jinak se to asi popsat nedá: Janukovyč svolal tiskovou konferenci, ale zřejmě ji nechápal jako dialog či dokonce politicko-novinářskou při, která je kořením každé takovéto příležitosti, nýbrž pouze jako sdělení vlastního postoje k tomu, co se v nedávno ještě jeho zemi dnes odehrává.

Libor Dvořák: Zmrtvýchvstání Viktora Janukovyče
Foto: archiv red, tan
Popisek: Masové protesty na Ukrajině

Samozřejmě připomněl, že v posledních dnech se hodně spekulovalo o tom, že už není mezi živými. Připustil, že se necítí příliš dobře, ale připisoval to hlavně tomu, že se „nemůže beze smutku dívat, co se v těchto dnech na Ukrajině děje“. 

Předpokládalo se ovšem, kupříkladu v komentáři moskevského listu Vědomosti, že tento politik z historického smetiště se alespoň pokusí přijít s nějakou kompromisní variantou pro současnou situaci, kdy Krym už je týden před příslušným všelidovým hlasováním fakticky anektován Ruskem – kupříkladu že jmenuje sevastopolského primátora Čalého a krymskémo premiéra Aksjonova svými politickými představiteli na Krymu, a dál se bude domáhat toho, aby se plnila dohoda z 21. února. 

Připomeňme, že té bylo dosaženo za asistence tří unijních ministrů zahraničí a hned vzápětí byla rozdupána, protože Majdan ji považoval, mírně řečeno, za příliš kompromisní a, doslova řečeno, za kapitulantskou. Právě proto musel Janukovyč, který se formálně ještě stále považuje za ukrajinského prezidenta, zemi po způsobu poražených afrických diktátorů potupně opustit.

Jeho dnešní prohlášení, že již zanedlouho bude zpět v Kyjevě, znělo možná směšně, ale možná taky výhružně. Směšně proto, že sám toho nikdy nedosáhne, a výhružně proto, že k něčemu takovému by mu musely dopomoci ruské zbraně. Dále lépe nedomýšlet… 

Můžeme si samozřejmě klást otázku, proč ruská strana dává této odiózní figuře stále ještě prostor na obrazovkách celostátních TV stanic. Možná odpověď je zhruba trojí: Za prvé proto, že Rusko je i poraženému Janukovyčovi stále ještě něco dlužno, za druhé proto, že prezident Putin chystá scénář dalších anexí na východní Ukrajině a tato sice fyzicky olbřímí, ale přece jen loutka by se alespoň na čas ještě využít dala, anebo za třetí proto, že se to hodí státní ruské propagandistické mašinérii, která trapného politického zkrachovalce chce využívat jako exemplární příklad legitimního vzdoru běsnící banderovsko-fašistické soldatesce na Ukrajině. 

V Moskvě zřejmě nevědí, že takhle se to ve světě už dávno nedělá. Anebo to vědí, ale zároveň jsou přesvědčeni, že v Rusku je tomu jinak?

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…