Lída Rakušanová: Češi v Německu a Rakousku po roce otevření pracovního trhu

02.05.2012 12:08 | Zprávy

Zítra to bude přesně rok, co se hranice s pracovním trhem otevřely zájemcům z Česka i do sousedního Německa a Rakouska. Přesněji řečeno, kdo chtěl, už tam stejně dávno pracoval.

Lída Rakušanová: Češi v Německu a Rakousku po roce otevření pracovního trhu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zahradník při úpravě keřů. Ilustrační foto

Především v německo-českém pohraničí se už před lety stěží našla například restaurace, kde by nebyl nějaký český personál. Totéž platilo pro řadu příhraničních německých firem nejen ve službách, ale i v průmyslu. Pro tyto české zaměstnance znamenal loňský první květen vlastně jen to, že už nemuseli žádat o pracovní povolení. Maličkost? Jak pro koho: z psychologického hlediska to určitě musel být problém, když rok co rok závisela existence celé rodiny například na jednom jediném německém úředníkovi s razítkem.

Byli to hlavně němečtí a rakouští politici, kdo se před rokem obával masivního přívalu pracovních sil z východu. Dnes je jasné, že se nekonal. Vývoj dal naopak za pravdu těm, kteří střízlivě předpovídali, že kdo chtěl zkusit štěstí za hranicemi, udělal to už před lety v těch členských zemích EU, které si žádnou přechodnou lhůtu pro otevření svého pracovního trhu nevyžádaly, anebo ji – na rozdíl do Německa a Rakouska – nevyčerpaly.

Jak dnes uvádějí regionální Deníky, v Německu pracuje toho času zhruba19 av Rakousku asi 5 tisíc Čechů, a to hlavně ve stavebnictví, ve službách a v pohostinství. Z celkového počtu občanů z osmi nových členských zemí, kteří přišli pracovat do Německa po loňském prvním květnu, tvoří Češi jen zhruba 7 procent. Na prvním místě jsou Poláci, a to s masivní převahou dvou třetin.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Cesta k míru na Ukrajině otevřená?

9:07 Jiří Paroubek: Cesta k míru na Ukrajině otevřená?

Po ukončení oslav vítězného konce II. světové války v Moskvě ruský prezident Putin oznámil, že je př…