Lída Rakušanová: Naše drahé až nejdražší obnovitelné zdroje

10.05.2012 13:40 | Zprávy

Obrázek rozvráceného parlamentu poslanecká sněmovna věru neskýtala: prezidentovo veto zákona o podpoře energie z obnovitelných zdrojů přehlasovala téměř jako jeden muž (a žena).

Lída Rakušanová: Naše drahé až nejdražší obnovitelné zdroje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

Proti vetu se vyslovilo 145 z přítomných poslanců, zatímco prezidentův nesouhlas jich podpořilo pouhých osm, a to ještě šest z ČSSD. Tedy ze strany, která mívá tradičně slabost spíš pro zelenou energii než pro Václava Klause. Z poslanců ODS se naproti tomu nepostavil za prezidenta ani jeden. Zato ale všichni, ač jindy hlásají štíhlý stát a brojí proti molochu jménem EU, byli kupodivu jak pro státní podporu obnovitelných zdrojů, tak pro Brusel. Svůj postoj totiž odůvodnili mimo jiné tím, že ČR by prý jinak nesplnila svůj unijní závazek zvýšit v příštích 8 letech produkci zelené energie na13 apůl procenta.

Paradoxů kolem zákona o podpoře obnovitelných zdrojů je ovšem víc. Zatímco ministr průmyslu Kuba zapřísahával poslance, aby veto přehlasovali, protože by prý byl jinak tlak na státní dotace mnohem větší, kontroval mu sociální demokrat Petr tvrzením, že zákon je „totálně prolobbovaný“ a bude údajně stát 60 miliard ročně. Dodat je třeba, že teď plyne ze státní pokladny na dotace do obnovitelných zdrojů přes 38 miliard.

Přesto nový zákon zachovává povinnost podporovat zelenou energii i u těch výrobců, kterým koncem roku vyprší příslušná smlouva. A ještě otevírá další pole působnosti: nově bude nyní patřit k dotovaných zdrojům také biometan, a to ve výši až 1700 korun na megawatthodinu. Podpora biometanu byla hlavním důvodem prezidentova veta. Proti je ale i Energetický regulační úřad, který varuje, že u zdrojů z biometanu nastane podobný boom jako nedávno u solárních elektráren. Dotace do fotovoltaiky se vláda sice mezitím snažila osekat řadou opatření, k nimž v novém zákoně přibyla některá další, ale otázka je, jak se k faktu, že jsou mezi nimi i retroaktivní kroky, nakonec postaví Ústavní soud. O případných arbitrážích nemluvě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Také by mě ty vaše seznamy zajímaly

Můžete otevřeně sdělit, kolik tato vláda vyvezla techniky na Ukrajinu? Jestli vás dobře chápu, tak na rozdíl od nás lidí máte k dispozici nějaký seznam. Zveřejníte ho? A dá se vyčíslit celková pomoc Ukrajině - nejen kterou jsme vyvezli, ale i ta, kterou jim poskytujeme tady?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Piráti jako jednotka politické hlouposti

10:17 Jiří Paroubek: Piráti jako jednotka politické hlouposti

S jistým úžasem jsem zhlédl vyjádření lídra pirátské strany Hřiba po jednání s prezidentem republiky…