Však se na něm také „plně shodli“, jak dnes v parlamentu zdůrazňoval ministr financí Kalousek, všichni účastníci tripartity: nejen horníci a další fyzicky náročné profese, ale všichni zaměstnanci budou moci chodit do penze až o pět let dřív, aniž by se pak museli doživotně smířit s nižší penzí. Navíc za ně bude platit zdravotní a sociální pojištění stát.
Háček je v tom, že ve skutečnosti budou moci do předdůchodu jen ti, kteří si na to našetřili v rámci soukromého penzijního připojištění. Předdůchod jim totiž bude vyplácen z jejich vlastních naspořených prostředků, kterých musí být tolik, aby to stačilo aspoň na 30 procent průměrné mzdy měsíčně. Což je v dnešních relacích asi osm tisíc. Přepočteno na pět let to tedy znamená, že kdo bude chtít jít od ledna do předdůchodu pět let před regulérní důchodovou hranicí, musí mít na účtu doplňkového důchodového spoření skoro půl milionu.
Naspořit by to ovšem nemuseli nutně lidé sami, protože by jim pravidelně měli přispívat zaměstnavatelé. Motivovat by je k tomu měly daňové úlevy. Tak to alespoň předpokládá vládní předloha, kterou dnes v parlamentu podpořili poslanci a odeslali ji do rozpočtového výboru.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz