Lída Rakušanová: Prokuratura „neumí“ plzeňská práva

09.07.2012 20:03 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

„Je to v háji,“ postěžoval si jistý pražský advokát, otec čerstvé maturantky, když koncem května ministerstvo školství rozhodlo, že právnická fakulta v Plzni už nesmí přijímat studenty do prvního ročníku magisterského studia. A dodal: „Plzeňská práva jsem totiž uměl.“ Celkem bez zábran pak vysvětlil, co to znamená: hladký průchod přijímačkami by v Plzni prý vyšel tak na 80, letos možná už 90 tisíc.

Lída Rakušanová: Prokuratura „neumí“ plzeňská práva
Foto: Josef Dvořák
Popisek: Právnická fakulta v Plzni, součást Západočeské univerzity

V reálu to mělo fungovat tak, že ten, kdo přijímací testy od kandidátů vybíral, dal příslušný formulář automaticky stranou, aby jej učitel mohl ještě tentýž večer opravit, popřípadě vyplnit znovu. Relativně vysoká cena měla pak údajně obsahovat i garanci proplout studiem až k závěrečnému titulu. Dcerka by to sice nejspíš ani nepotřebovala, protože se učí celkem dobře: ale za ty nervy (míněno nervy tatínkovy) by se to prý vyplatilo…

Není vyloučeno, že nervy si teď tatínek přece jen ušetří: jak zjistil deník Právo, „pochybné udělování titulů na plzeňských právech zůstane bez trestu“. Policistům se totiž nepodařilo prokázat, že by některý z funkcionářů bývalého vedení fakulty spáchal v této souvislosti trestný čin. Takže šéfka plzeňských žalobců Antonie Zelená deníku Právo potvrdila, že případ byl odložen. 

A to jednak pro nedostatek důkazů, protože k obsahu kurzů i délce studia „neexistuje prakticky žádná dokumentace“, ale zejména i proto, že podle vysokoškolského zákona bylo rozhodování v pravomoci děkana, který tudíž rozhodoval „v pozici akademického funkcionáře, a nikoli v pozici úřední osoby“. Takže už z tohoto důvodu k žádnému „zneužití pravomoci úřední osoby“, jak znělo původně podezření ze spáchání trestného činu, ani dojít nemohlo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem

19:19 Vladimír Ustyanovič: Souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem

Dovolím si zabrousit do historie, kdy armádní generál v. v. Petr Pavel v roce 2019 prezentoval své n…