Liga Libe: Myslivci, rybáři, držitelé zbraní i vojáci se bouří proti zákazu olověných střel a olůvek

15.01.2019 19:37

Protestní výzvu 1 000 000 občanů převezme ve čtvrtek "velká ústavní trojka": za Senát předseda Jaroslav Kubera, za Poslaneckou sněmovnu předseda Radek Vondráček i vláda.

Liga Libe: Myslivci, rybáři, držitelé zbraní i vojáci se bouří proti zákazu olověných střel a olůvek
Foto: LIGA LIBE
Popisek: LIGA LIBE logo

To tu ještě nebylo, aby v jediný den "velká ústavní trojka": senát, sněmovna i vláda, přijali výzvu některé občanské platformy, a už vůbec výjimečné je, že se jedná o výzvu reprezentující téměř milionu občanů, a to z velké části organizovaných prostřednictvím zájmových svazů.

Občané si nepřejí plošný zákaz olova, protože ekologické náhražky "neodporující fyzikálním zákonům" prostě neexistují. Protestující jsou přesvědčeni, že snaha EU agentury ECHA je "vyháněním malého čerta, kterého staletí známe, velkým ďáblem, jehož neznáme vůbec".

I když se blíží volby, a stoupá ochota politiků "bavit se s občany", přesto se jedná o pozitivní signál, že nejvyšší orgány a ústavní činitele zajímají obyčejné starosti lidí. Nebo, že by se tu rodilo další předvolební téma?

Předání výzvy proběhne ve čtvrtek 17. ledna dle následujícího programu:

11:15 hod předseda senátu Jaroslav Kubera osobně převezme protestní výzvu z rukou zástupců svazů, spolků a petentů z řad střelců, myslivců a rybářů
Následovat bude tisková konference pro média v senátu, přičemž při této příležitosti navíc seznámíme Jaroslava Kuberu s tzv. "Petici proti odzbrojení" (ZDE), kterou již v minulém roce podepsali osobně premiér Andrej Babiš, předseda sněmovny Radek Vondráček i prezident Miloš Zeman (fotogalerie ZDE). Tato rok stará petice v sobě už mj. zahrnovala prozíravě právě i téma olova: "protestujeme proti zákazu používání osvědčeného a nenahraditelného olova ve střelách palných zbraní".

13:00 hod. předání protestního dopisu vládě na Úřadu vlády ČR, Strakova akademie
Výzvu z rukou protestujících převezme gesčně příslušný ministr životního prostředí vicepremiér Richard Brabec nebo Dr. Štěpán Černý (ředitel Odboru koordinace evropských politik).

15:30 hod. předseda sněmovny Radek Vondráček ve sněmovně osobně převezme protestní výzvu z rukou zástupců protestujících.

Dále bude výzva doručena:
prezidentovi ČR
Bezpečnostní radě státu vlády ČR
Evropské komisi a Evropské agentuře pro chemické látky (ECHA), která je původcem pobouření občanů tím, že vloni ve své závěrečné zprávě doporučila plošně zakázat olověné střely i rybářská olůvka (více ZDE).