Na Ukrajině se hraje kdo s koho a jak Obama, tak Putin zatím drží nervy na uzdě. Jenomže americký prezident se teď dostal pod tlak některých republikánů i demokratů.
Obama byl už na konci loňského roku oběma komorami Kongresu zmocněn, aby poslal na Ukrajinu zbraně, pokud bude třeba. Americký prezident je sice váhavec, ale očividně ne váhavý střelec.
Do konfliktu v Libyi sice USA nenamočil, ale v Sýrii se mu ta samá strategie s odstupem času nevyplatila, teď je ve zcela jiné situaci. Proti Ukrajincům stojí největší země světa, která v některých případech očividně nezná bratra. Sám Obama podle agentury Reuters argumentuje tím, že zbraně by se mohly dostat k nepovolaným lidem.
Někteří kongresmani ale chtějí odhlasovat zákon, podle nějž by administrativa zbraně na Ukrajinu dodat musela. Škála příznivců vyzbrojení Ukrajiny je velmi pestrá, byť ta nejradikálnější skupina v čele s republikánským senátorem Johnem McCainem rozhodně početně nevyniká.
Na stranu těch, kteří chtějí Ukrajině smrtící zbraně poslat, se postavil dokonce i Obamův kandidát na nového ministra obrany - Ashton Carter, který zpochybnil ruské tvrzení, že na Ukrajině bojují pouze místní separatisté.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Český rozhlas