Lukáš Jelínek: Antizeman bez záruky

23.04.2014 21:31 | Zprávy

Politik může být úspěšný na dva způsoby. Buď něco zásadního vykoná a zapíše se tím do dějin. Anebo si vydobyde takovou autoritu a respekt, že je brán vážně, aniž by musel provést něco světoborného.

Lukáš Jelínek: Antizeman bez záruky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Těžkých politických vah naše země mnoho neměla a nemá. Bezesporu k nim patří Miloš Zeman. Se současným českým prezidentem nemusíme souhlasit, ale nejspíš mu přiznáme, že za sebou v uplynulém čtvrtstoletí zanechal výraznou stopu.  

Protože jde o bytostně politického živočicha, má tendenci zasahovat do celé řady témat nebo je alespoň zpovzdálí ovlivňovat. Hvězdná chvíle Miloše Zemana nastala po loňských sněmovních volbách. Všichni čekali, že velmi pečlivě přistoupí k výběru příštího premiéra a jmenování ministrů. On ale též stihl zasáhnout do dění v sociální demokracii, kde již ve volební den udělil audienci skupině kolem Michala Haška, která mu je dlouhodobě bližší než ta Sobotkova, jež si nakonec upevnila postavení.  

Zmíněná kauza dokládá, že i výrazný politik, jako je Miloš Zeman, potřebuje k prosazování svých cílů, představ a zájmů spoluhráče. Zároveň ale přitahuje protihráče, kteří mohou buď cítit upřímné nutkání oponovat, anebo mají chuť se přihřát a povyrůst v odlesku slavnějšího kolegy. Jenže politika je natolik nevyzpytatelný obor, v němž nacházíme jednu relativní věc vedle druhé, že rozdíl mezi spoluhráčem a protihráčem může být rychle smazán.  

Zmiňme například vztah současného a bývalého prezidenta. Lze o Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi hovořit jako o protipólech, nebo jako o spojencích, ba dvojčatech? Ze zásadních odpůrců, kteří vzájemně na svoji adresu nešetřili expresivními výrazy, se v letech 1998 až 2002 stali spoluhráči, kteří na pozadí tzv. opoziční smlouvy měli snahu ruku v ruce překreslovat mapu ústavní, politickou i ekonomickou. Vzájemné sympatie se odrazily i ve chvíli, kdy Zeman kandidoval na Klausem opouštěný prezidentský post.  

Pouze s vědomím této historie můžeme zodpovědně analyzovat v současnosti zevrubně rozebíraný vztah Miloše Zemana s Andrejem Babišem. O roli Zemanova protipólu se v minulých letech hlásili Miroslav Kalousek z TOP 09 či sociální demokrat a prezidentský protikandidát Jiří Dienstbier.  

Štěstí se však usmálo na Andreje Babiše, působícího nejexotičtěji. Nejprve to mezi oběma jiskřilo, například když se Babiš vymezoval vůči služebně starým politikům a Zeman hovořil o své zkušenosti s Babišovou věrolomností. Jak plynul čas, nevraživost mezi ostříleným politikem a ostříleným byznysmenem se měnila v respekt. Dnes Zeman chválí Babišovy vyjednávací schopnosti a polichocený Babiš přispívá na prezidentský fond pro snížení státního dluhu. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

17:44 Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

Prázdniny a dovolené jsou obdobím, kdy má člověk příležitost obvykle častěji cestovat po naší zemi a…