V loňských parlamentních volbách obdržela 7,72% hlasů. Poslední šetření CVVM jí přiřklo jen 6%. Když v Evropském parlamentu letos obsadí dvě křesla, sáhne si na dno svých sil. Zdánlivě jsme svědky pokračujícího sešupu ODS. Kdyby jednou spadla pod pětiprocentní hranici preferencí, těžko by ji kdykoli později zdolávala.
Jenže živoření na okraji veřejného zájmu ještě neznamená, že je ODS mrtvá. Sám Petr Fiala, když nastupoval do funkce, uváděl, že ke změně trendu a návratu voličů může dojít za nějaké dva roky. On se však zaměřil na vnitřní ozdravení strany, jež je nezbytným předpokladem jejího zatraktivnění před voliči.
Politické grémium Fialovi nanominoval kongres. Velmi solidní práci v něm při komunikování navenek odvádějí zejména dva komunální politici – místopředsedové Martin Kupka a Martin Novotný. Předseda si také sestavil nejužší expertní tým.
Do něj namixoval staré kozáky typu Jana Zahradila či Martina Kuby, vlivné poslance, jako je Zbyněk Stanjura či Pavel Blažek, ale i čerstvé tváře, ke kterým patří ekonom Jan Skopeček, někdejší šéf Klausova Centra pro ekonomiku a politiku, či odborník na školství Václav Klaus mladší. Jeho otec, který ODS zakládal, se již nechal slyšet, že nejspíš do Evropského parlamentu bude modrý tým volit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz