Lukáš Jelínek: Jak se snáší konkurenceschopnost se škrty ve školství?

13.04.2012 21:31 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Snad nejoblíbenějším slovem premiéra Nečase je konkurenceschopnost.

Lukáš Jelínek: Jak se snáší konkurenceschopnost se škrty ve školství?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti

Šermuje jím spolu s modernizací země skoro na každém kroku. Aby byl stát konkurenceschopný, musí přednostně investovat do vědy, výzkumu a vzdělanosti populace.

Jaká tragikomická figurka na něm seděla donedávna však netřeba připomínat. A koaličním lídrům to bylo „šumafuk“, podobně jako ministrovo hazardování s evropskými strukturálními fondy.

Také by bylo logické, kdyby konkurenceschopnost podněcující resort nechodil o žebrácké holi. Kvalitní absolventi si zaslouží kvalitní pomůcky a kvalitní kantory. Ty je nutné zaplatit, aby svoji osobní konkurenceschopnost nešli testovat do soukromé sféry, ať už u nás, nebo v cizině. Místo toho jsme opakovaně svědky okázalých slibů, jak si učitelé polepší, aby nakonec zjistili, že práce jim přibývá a peněžní odměna chřadne. Již léta podezřívám správce státní kasy, že cynicky kalkulují s odpovědností a humanismem kantorů, kteří mají tradičně ke svému poslání a svým svěřencům takovou úctu, že dokáží pracovat bezmála za teplo a stravu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Bezpečné země

Kdo a podle čeho rozhoduje o tom, jaká země bude označená za bezpečnou? A co vůbec nechápu, v čem je pro nás bezpečnější, že se u lidí, kteří budou z jakýchsi bezpečných zemí přicházet zrychlí azylové řízení? Já mám pochybnosti, že zrychlení povede k větší efektivně, spíš to obecně bývá naopak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Padělky cigaret za tři miliardy ročně

13:39 Štěpán Křeček: Padělky cigaret za tři miliardy ročně

Organizované zločinecké skupiny vybudovaly v Česku nelegální ekonomiku kolem prodeje padělaných ciga…