Lukáš Jelínek: Ústavní soud po doktorce Wagnerové

24.03.2012 15:26 | Zprávy

„Přála bych si, aby Ústavní soud vydržel nápor ústavních stížností a odolal pokušení souhlasit se změnou, která by vedla k regulaci či snížení nápadu věcí požadavkem, aby ústavní stížnost měla významový přesah nad samotnou ochranu práv jednotlivého stěžovatele. Pokud by tomu neodolal, došlo by samozřejmě ke snížení prahu ochrany základních práv jednotlivých osob.

Lukáš Jelínek: Ústavní soud po doktorce Wagnerové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Dál bych Ústavnímu soudu přála, aby mu vydržela odvaha přijímat i politicky nepopulární rozhodnutí, kdy bude jasné, že vyvolají na politické scéně rozruch či odpor.“ S těmito slovy se rozloučila s dráhou ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. A zároveň nastínila dvě úskalí, s nimiž se Ústavní soud bude i dál potýkat.

První se týká otevřenosti žadatelům, kteří mají pocit, že byla zkrácena jejich individuální práva. Žijeme v drsné době, kdy je mnohdy člověk člověku vlkem. Slabší jedinci se často stávají oběťmi silnějších – a spravedlnost při tom pláče. Běžné soudy navíc ne vždy dokáží lidem adekvátně pomoci. Mimochodem, i mezi ústavními soudci existuje zajímavý rozdíl. Podle statistik podněty občanů častěji odmítají ti, kteří mají za sebou zkušenost ze soudů nižších stupňů.

Druhá poznámka Elišky Wagnerové musí zvonit v uších politikům. Ti totiž leckdy vidí v ústavních soudcích své spojence, někdy snad i podřízené. Leč jakmile soud rozhodne jinak, než si přestavovali, mění se jeho členové v nepřátele na život a na smrt. S tím souvisí jeden paradox. Někteří politici o Ústavním soudu ošklivě tvrdí, že se chová jako třetí parlamentní komora. Jsou to ovšem právě politici, kdo soudu co chvíli postupuje své spory z parlamentní půdy.

Udělejme si v tom proto jasno. Ústavní soud je institucí, v níž se prolíná ochrana zákonnosti, ba ústavnosti s politickou rovinou. Jenom on může v určitých situacích klepnout zákonodárce přes prsty. Pokud v něm kvůli tomu někdo vidí další komoru parlamentu, budiž. Mnohem horší by bylo, kdyby se Ústavní soud programově politickým kauzám vyhýbal. Znamenalo by to, že ústavní rovnováha byla nebezpečně vychýlena.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…