Lukáš Kovanda: Benzín i nafta zase zdražily. Může za to Washington, Rijád a Moskva

21.03.2019 19:56

Komentář k vývoji na světovém trhu s ropou a výhledu cenového vývoje pohonných hmot v ČR

Lukáš Kovanda: Benzín i nafta zase zdražily. Může za to Washington, Rijád a Moskva
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda

Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu opět zdražily, avšak v menším rozsahu než v týdnech předchozích. Benzín Natural 95 v posledních sedmi dnech zdražil o šest haléřů na 30,75 koruny za litr. Cena nafty stoupla o čtyři haléře na 31,47 koruny za litr.

Zmírňování zdražování pohonných hmot však tentokrát nepředznamenává zvrat trendu. Jak benzín, tak nafta budou v Česku zdražovat i nadále. Důvodem je pokračující vzestup cen ropy na světových trzích. Například severomořská ropa Brent jen letos podražila o více než 27 procent a nyní se prodává za nejvyšší cenu od loňského listopadu.

Bezprostředním důvodem zdražení ropy je nejrapidnější pokles amerických zásob této suroviny od loňského července. Americký ropný export je blízko svého historického maxima, zatímco dovoz ze Saúdské Arábie citelně poklesl a dodávky z Venezuely do USA zcela ustaly.

Pokles zásob USA umocňuje mezi obchodníky s ropou obavy z poklesu celosvětově nabídky suroviny, což právě žene ropné ceny vzhůru. Ve směru poklesu nabídky ropy už delší dobu působí americké sankce namířené proti právě Venezuele, ale také Íránu. Značnou roli ale hraje zejména loňské rozhodnutí kartelu OPEC a dalších významných těžařů v čele s Ruskem omezit těžbu ropy, které se nyní na trhu naplno projevuje.

Nelze však očekávat jakkoli dramatičtější nárůst cen ropy. Jestliže se zmíněná ropa Brent prodává nyní za 68,50 dolaru za barel, je obtížné si představit, že by v dohledné době překonala cenovou úroveň 75 dolarů za barel. Nedostane se tedy ani na dohled svého loňského, mnohaletého maxima, tedy nad úroveň 86 dolarů za barel. Americké ropné zásoby jsou i přes svůj zmíněný pokles, který byl znatelnější, než jaký trh předpokládal, stále nad úrovní svého pětiletého průměru. Spojené státy totiž stále navyšují těžbu své vlastní, břidličné ropy, čímž do značné míry vyvažují popsané omezování nabídky suroviny kvůli sankcím a krokům kartelu OPEC.

To je dobrá zpráva pro české řidiče. Pohonné hmoty sice budou dále zdražovat, ale jen mírně. V příštím týdnu pohonné hmoty v ČR zdraží opět v rozsahu od pěti do deseti dolarů.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla