Lukáš Kovanda: Cena benzínu i nafty v ČR letí vzhůru, na několikaletá maxima. Kvůli Gaze, Íránu i Venezuele

18.05.2018 7:36

Komentář k aktuálnímu vývoji na trhu s ropou i s pohonnými hmotami v ČR a k dalšímu očekávanému vývoji i cenovému výhledu na letní sezonu.

Lukáš Kovanda: Cena benzínu i nafty v ČR letí vzhůru, na několikaletá maxima. Kvůli Gaze, Íránu i Venezuele
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Ceny ropy na světových trzích dále rostou. A s nimi zdražují také pohonné hmoty u českých čerpacích stanic. Jen v posledních dvou dnech vylétla cenu benzínu Natural 95 o takřka 30 haléřů na litr. Podobně zdražuje i nafta. Jak cena benzínu (aktuálně 32,14 Kč za litr), tak nafty (aktuálně 31,24 Kč za litr) je nyní nejvýše od srpna roku 2015. Řidiči se přitom musí připravit na další zdražování. Severomořská ropa typu Brent se totiž nyní prodává za více než 79 dolarů za barel. To je její nejvyšší cenová úroveň od roku 2014.

Zdroje růstu cen ropy jsou v zásadě dvojí. Prvním je ten, že ze světového trhu zmizela přebytečná nabídka strategické suroviny. Například zásoby ropy v ekonomicky nejvyspělejších zemích světa, sdružených v organizaci OECD, klesly v březnu na své tříleté minimum. Druhým důvodem zdražování ropy je pak poměrně intenzivní geopolitické napětí, vztažené ke klíčovým těžebním oblastem na Blízkém východě a ve Venezuele. Trh se s v souvislosti s nepokoji v pásmu Gazy a v souvislosti s odstoupením USA od vícestranné jaderné dohody s Íránem obává výpadku dodávek ropy právě z Íránu, popřípadě z celého blízkovýchodního regionu. Zatím je však nejasné, do jaké míry budou sankcemi Washingtonu íránské dodávky ropy na světový trh opravdu ohroženy. Podobně nejasný je také další vývoj ve Venezuele, kde se o víkendu konají prezidentské volby. Pokud zvítězí stávající hlava státu, Nicolas Maduro, lze očekávat sankce ze strany Spojených států. Venezuelský režim už nyní znárodňuje některé americké podniky v zemi a ve vážném střetu s venezuelským státním ropným podnikem PDSVA je americký těžařský kolos ConocoPhillips. Dění ve Venezuele tak může snadno vést k citelným výpadkům dodávek ropy na světové trhy, které by dále podnítily ropné zdražování. Na vlně těchto obav z geopolitického vývoje, jak „íránské“, tak „venezuelské“, se pak vezou spekulanti, kteří vyhánějí cenu ropy na zmíněná maxima od roku 2014.

I pokud ale geopolitické obavy opadnou, v záloze zůstává Saúdská Arábie. Ta usiluje vyhnat cenu ropy k 80 a možná 100 dolarům za barel, aby tak zalátala svůj státní rozpočet a navýšila valuaci státního podniku Aramco před jeho tolik očekávaným vstupem na burzu.

V souhrnu tak lze očekávat další růst cen ropy. A tím pádem i pohonných hmot v ČR. Ten by však v příštím týdnu neměl být tak citelný jako v týdnu uplynulém. V létě se pak benzín Natural 95 bude nejspíše prodávat za více než 33 korun za litr, při vyhroceném geopolitickém vývoji pak za více než 34 korun za litr. Tady i o více než dvě koruny na litr než v dnes. Podobně by v takovém případě zdražovala také nafta. Zdražování bude ale tlumit vývoj kursu koruny vůči dolaru. Koruna by po oslabování z posledního měsíce měla opět nastoupit posilující trend, který bude tlumit růst korunových cen pohonných hmot.

Lukáš Kovanda, Ph.D.,
ekonom

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla