Lukáš Kovanda: Evropská komise v novém složení poprvé hodnotí Česko

27.02.2020 7:37

Komentář k pravidelnému každoročnímu hodnocení socio-ekonomické situace v ČR, které ve středu zveřejnila Evropské komise.

Lukáš Kovanda: Evropská komise v novém složení poprvé hodnotí Česko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Evropská komise dnes zveřejnila své pravidelné každoroční hodnocení socio-ekonomické situace České republiky. Evropská komise Česku vytýká předně to, že neučinilo žádný pokrok v reformě penzijního systému a systému financování veřejné zdravotní péče. Za problematické Brusel považuje loňské rozhodnutí vlády nenavyšovat věk odchodu do starobního důchodu. Vláda místo tohoto rozhodnutí nepřišla s alternativním řešením, což podle Komise staví otazník za dlouhodobou fiskální udržitelnost penzijního systému.

Evropská komise se pozastavuje také nad tím, jak nízké je v České republice inkaso ekologických daní, které zahrnují daň z elektřiny, ze zemního plynu a z pevných paliv, a jak nízká je daň majetková, zejména pak daň z nemovitosti.

Evropská komise celkově konstatuje, že model české ekonomiky založený na vysokém zastoupení průmyslové výroby a souvisejícím exportu, stejně jako na přijímání zahraničních investic, se již vyčerpal. Česko nyní musí svoji ekonomiku učinit méně závislou na jediném druhu produkce, té průmyslové, a zvýšit produktivitu a přidanou hodnotu produkovaného zboží a služeb. Klíčové výzvy představuje stárnutí populace, technologická změna a environmentální udržitelnost.

Nelze říci, že by hodnocení Evropské komise něčím zásadním překvapilo. Brusel opět upozorňuje na dlouhodobé boláky české ekonomiky a léta neřešené problémy. Kromě otálení s důchodovou reformou a reformou veřejné zdravotní péče se jedná také třeba o vysoké daňové a odvodové zatížení práce nebo překážky podnikatelské aktivitě. Z hodnocení je patrné, že Evropská komise ve svém novém složení, v čele s Ursulou von der Leyenovou, bude klást vyšší důraz než předchozí Komise na environmentální aspekty. Je tudíž vysoce pravděpodobné, že kvůli zesílenému tlaku Bruselu poměrně brzy dojde k navýšení ekologických daní v ČR. To může pro konečně spotřebitele znamenat zdražení energií, například elektřiny.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: O svobodě vdechovat kouř, úpadku evropského autoprůmyslu a nekonečné záruční lhůtě

15:57 Filip Šebesta: O svobodě vdechovat kouř, úpadku evropského autoprůmyslu a nekonečné záruční lhůtě

Denní glosa Filipa Šebesty