Lukáš Kovanda: Hypotéky jdou teď „na dračku“. Češi se totiž bojí, že po létě už na ně nedosáhnou

18.07.2018 15:46

Od října bude výrazně těžší dosáhnout na hypotéku než dnes. Mnozí Češi se toho obávají a ženou se do bank ještě před říjnovým zpřísněním podmínek pro hypotéky, které plyne z červnového doporučení České národní banky.

Lukáš Kovanda: Hypotéky jdou teď „na dračku“. Češi se totiž bojí, že po létě už na ně nedosáhnou
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda
reklama

Zájem Čechů o nové hypotéky byl tak v červnu v letošním roce rekordní. Za jediný měsíc totiž byly sjednány hypotéky v objemu takřka 19,4 miliardy korun. Pro hypotéku si do banky přišlo o zhruba 1200 žadatelů více než v květnu. Česká národní banka, která svým doporučením zamýšlela zájem Čechů o hypotéky snížit, a zchladit tak přehřívající se trh s nemovitostmi, tedy zatím dosáhla pravého opaku. Poměrně silnou poptávku Čechů po hypotékách lze navíc očekávat i během prázdnin.

Jednotlivé banky, které hypotéky poskytují, vycítily příležitost zvýšit během předpokládaného „hektického hypotečního léta“ svůj podíl na trhu. Jsou opatrné s dalším zdražováním hypoték navzdory tomu, že jim Česká národní banka koncem června opět zdražila peníze. Některé z bank, například Česká spořitelna nebo Equa Bank, pak své hypotéky dokonce zlevňují. Také zavádějí hypotéky s delší fixací, například Česká spořitelna s dvacetiletou. I to je způsob, jak banky umožňují svým klientům čelit nejistotě s možným dalším utahováním podmínek pro hypotéky ze strany České národní banky. Hypotéky s dlouhými fixacemi jsou poslední dobou mezi Čechy oblíbené, jdou „na dračku“.

Průměrná sazba hypoték – Fincentrum Hypoindex – v červnu klesla na 2,49 z květnové úrovně 2,51, a byla dokonce nižší než dubnová průměrná sazba. Zájemci o hypotéky by si však měli pospíšit. Zlevnění hypoték je jen dočasné. Bankám samotným totiž zdražují peníze. Česká národní banka bojuje proti slabé koruně a po červnovém zvýšení sazeb nelze vyloučit, že přikročí k dalšímu navýšení své základní úrokové sazby už začátkem srpna. Nejpozději se pak k němu uchýlí koncem září. Toto další zdražení peněz budou banky muset nakonec chtě nechtě promítnout do úročení poskytovaných hypoték.

Stále proto nelze vyloučit, že průměrná sazba hypoték v ČR se do konce letošního roku dostane do blízkosti tří procent. Připočtěme zmíněné říjnové zpřísnění podmínek, kdy banky budou muset posuzovat také zadluženost a příjem žadatele. Vyjde nám, že éře poměrně dostupných hypoték v ČR opravdu tak jako tak odtikávají poslední minuty. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Globální evropský průšvih narůstá a není řešen

20:17 Oldřich Rambousek: Globální evropský průšvih narůstá a není řešen

Evropa má těch průšvihů hodně, viďte? Který se dá nazvat tím hlavním? Samozřejmě, že je důležitý úhe…