Lukáš Kovanda: Kontrolní hlášení zabírá - inkaso DPH roste nad rámec růstu ekonomiky

01.03.2017 16:49

Hospodaření státního rozpočtu ČR v uplynulém měsíci vykázalo nejnižší únorový přebytek od roku od roku 2012, který ovšem poznamenala tehdejší ekonomická krize.

Lukáš Kovanda: Kontrolní hlášení zabírá - inkaso DPH roste nad rámec růstu ekonomiky
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Hlavním důvodem řádově nižšího přebytku státního rozpočtu je „vyschnutí“ přílivu prostředků z rozpočtu EU. Loni se ještě v číslech promítalo dočerpávání peněz spadajících do programového období 2007 až 2013. Letos se zase ještě nestačil projevit přítok peněz z rozpočtu EU související s běžícím programovým obdobím 2014 až 2020. Česká republika doplácí na nedostatečnou připravenost investičních projektů, které by splňovaly kritéria pro spolufinancování z prostředků EU. Podnikatelské subjekty také odrazuje přílišná administrativní náročnost celého procesu žádání o evropské peníze. Odhlédneme-li od evropských peněz, jak na výdajové, tak příjmové straně, je ovšem letošní výsledek lepší než ten vykázaný v únoru 2016. Příznivě se projevuje v prvé řadě poměrně citelný meziroční nárůst inkasa DPH, k němuž navíc dochází navzdory letošnímu snížení DPH na stravovací služby z 21 na 15 procent. Růstu inkasa DPH natolik výrazný, že jej nelze vysvětlit pouze vzestupem ekonomické aktivity související s obecným hospodářským růstem. Dochází tedy k zefektivňování mechanismu samotného výběru daní, zatím zejména díky institutu kontrolního hlášení.

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…